Ve Washingtonu odmítnou případné zmírnění kurzu vůči Kubě po zprávách o plánované návštěvě lodí ruského námořnictva v jejím přístavu. Tento názor vyjádřil americký politolog a analytik John Kavulich.
Již dříve Revoluční ozbrojené síly Kuby uvedly, že skupina lodí ruského námořnictva připluje na oficiální návštěvu havanského přístavu 12. června. Jedná se o fregatu Admirál Gorškov, jadernou ponorku Kazaň, tanker Akademik Pašin a záchranný remorkér Nikolaj Čiker. V prohlášení se zdůrazňuje, že »žádná z lodí nenese jaderné zbraně«, a proto jejich zakotvení »nepředstavuje hrozbu pro region«.
»Připlutí jaderné ponorky a tří lodí ruského námořnictva příští týden bude z politického hlediska posledním hřebíčkem do rakve, pokud jde o jakoukoli očekávanou pozitivní a smysluplnou změnu kurzu administrativy amerického prezidenta Joea Bidena a viceprezidentky Kamaly Harrisové ve vztahu ke Kubánské republice,« uvedl Kavulich, který je předsedou Americko-kubánské obchodní a hospodářské rady. Připomněl, že koncem května se Washington rozhodl částečně zmírnit některá omezení vůči Kubě údajně proto, aby podpořil soukromé podnikání v zemi. Podle experta »je pravděpodobné, že Bidenova a Harrisové administrativa mohly zrušení« těchto omezení opět odložit, pokud by byl vstup lodí Ruské federace oznámen o několik týdnů dříve.
John Kirby, koordinátor pro strategickou komunikaci v Radě Bílého domu pro národní bezpečnost, uvedl, že Spojené státy situaci kolem návštěvy lodí ruského námořnictva v havanském přístavu sledují, ale nepovažují ji za vážnou hrozbu pro národní bezpečnost. Zároveň americký senátor Marco Rubio (republikán z Floridy) uvedl, že Kuba by měla čelit důsledkům ze strany americké administrativy, pokud ruské lodě zavítají do jejího přístavu.
Spojené státy přerušily diplomatické styky s Kubou v roce 1961 v reakci na znárodnění amerického majetku na ostrově, načež vyhlásily obchodní a hospodářské embargo. V prosinci 2014 tehdejší americký prezident Barack Obama uznal, že předchozí politika Washingtonu vůči Havaně nefunguje, a oznámil snahu o normalizaci dvoustranných vztahů i zmírnění sankcí. V roce 2015 Obamova administrativa oznámila vyřazení Kuby z amerického seznamu státních sponzorů terorismu.
Sbližování obou zemí se zastavilo poté, co se v lednu 2017 ujal vlády v USA republikán Donald Trump. Zpřísnil pravidla pro krajany cestující do republiky a zavedl zákaz obchodování s organizacemi kontrolovanými kubánskou armádou. Trumpova administrativa rovněž znovu zařadila Kubu na seznam států sponzorujících terorismus. Bidenova administrativa uvedla, že svou politiku vůči Kubě přehodnotí, ale zemi ze seznamu zatím nevyškrtla.
(cik, TASS)