Trump obvinění proti své osobě označuje za zneužití moci a vměšování do voleb

Bývalý americký prezident Donald Trump označil obvinění vůči své osobě ze špatného nakládání s tajnými dokumenty za zneužití moci a vměšování do voleb.

»Dnes jsme byli svědky nejhoršího a nejodpornějšího zneužití moci v dějinách naší země,« řekl, když promlouval k davu svých příznivců v New Jersey. Amerického prezidenta Joea Bidena označil za »zkorumpovaného« vůdce, který »nechal zatknout svého vrcholného politického oponenta na základě falešných a vykonstruovaných obvinění«. Případ proti němu byl »dalším pokusem o zmanipulování a ukradení voleb«, dodal Trump.

Bývalý americký prezident Trump opustil soudní budovu v Miami na Floridě, kde byl v úterý obžalován v několika bodech obžaloby souvisejících se špatným zacházením s tajnými dokumenty, kolem půlnoci našeho času.

Když auto odjíždělo, bývalý prezident mával rukou svým příznivcům, kteří se shromáždili před budovou. Někteří z nich se pokusili přiblížit k jeho vozidlu, ale byli odstrčeni stranou Trumpovými bodyguardy z tajné služby.

Během úterního slyšení se Trump ve všech bodech obžaloby prohlásil za nevinného. Soud naopak nepožadoval, aby Trump nebo jeho asistent Walt Nauta složili kauci, a nijak neomezil jejich pohyb. Podle New York Times Nauta v úterý neučinil žádné prohlášení a požádal o další čas na konzultace se svými právníky.

Dříve během dne byl exprezident formálně umístěn do vazby kvůli obvinění. Během procedury nebyl spoután. Ze zadržení byl propuštěn asi po dvou hodinách poté, co se přiznal k nevině a soudce rozhodl, že není třeba ho umístit do vazby.

Podle obžaloby, která byla 9. června nahrána do elektronické databáze okresního soudu USA pro jižní okrsek Floridy, byli Trump a jeho asistent Walt Nauta obviněni z 38 bodů obžaloby souvisejících se špatným zacházením s utajovanými dokumenty. V obžalobě se uvádí, že při loňské prohlídce v Trumpově sídle na Floridě agenti FBI zabavili 102 dokumentů s označením stupně utajení: 27 z nich bylo uloženo v jeho kanceláři a 75 ve skladu. Z těchto dokumentů bylo 17 označeno jako »přísně tajné«.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy