USA hodlají dodat Kyjevu tankové granáty s ochuzeným uranem

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena je připravena schválit dodávky nábojů z ochuzeného uranu pro tanky Abrams na Ukrajinu. Informoval o tom v úterý deník Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje.

Podle zprávy Bílý dům souhlasil se schválením dodávek nábojů poté, co proběhla řada debat, jejichž cílem bylo rozhodnout, které náboje by měly být dodány s tanky, které USA dodají na Ukrajinu. Schválení tohoto typu munice již údajně nic nebrání.

Deník poznamenává, že Pentagon trvá na zaslání střel s ochuzeným uranem právě kvůli jejich vyšší účinnosti. Představitelé administrativy tvrdí, že cílem zvýšení dodávek zbraní je pomoci Ukrajině dosáhnout pokroku na bojišti, aby se posílila vyjednávací pozice Kyjeva v případě mírových rozhovorů.

Deník poznamenává, že americké úřady stále nejsou rozhodnuty ohledně dodávek dalších zbraní, na kterých Pentagon trvá, včetně kazetové munice. Vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě generál Christopher Cavoli údajně řekl Kongresu, že tato munice bude »velmi účinná« proti ruským silám.

Dne 20. března média informovala, že britské úřady jsou připraveny dodat na Ukrajinu střely s ochuzeným uranem, které jsou účinné zejména proti obrněným vozidlům. Toxický a radioaktivní uranový prach, který se objevuje při výbuchu těchto střel, může představovat nebezpečí pro zdraví každého, kdo se ho nadýchá. Zatím nebyly provedeny žádné rozsáhlé studie, které by určily, jak je ovlivněno zdraví lidí žijících v místech kontaminovaných ochuzeným uranem.

21. března ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že plány na dodávky střel s ochuzeným uranem ukazují, že Západ hodlá bojovat proti Rusku do posledního Ukrajince, a to nikoli slovy, ale činy. Prezident poznamenal, že Rusko bude muset na takové kroky reagovat, vlastní stovky tisíc kusů takové munice, ale zatím je nepoužívá.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy