Home Zahraničí Turecko, Rumunsko a Bulharsko podepsaly memorandum o boji proti minové hrozbě v...

Turecko, Rumunsko a Bulharsko podepsaly memorandum o boji proti minové hrozbě v Černém moři

Obchodní loď proplouvající Bosporem ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ministerstva obrany Turecka, Rumunska a Bulharska podepsala memorandum o vytvoření protiminové námořní skupiny v Černém moři, uvedlo turecké ministerstvo obrany na X (dříve Twitter).

»Vojenské operace na Ukrajině negativně ovlivnily bezpečnostní situaci v Černém moři a vytvořily minovou hrozbu. Loni v létě se tři země rozhodly přijmout ochranná opatření a vytvořit společnou skupinu. Rozhodnutí bylo přijato a nyní můžete vidět, že bylo podepsáno. Bude zřízen výbor, který bude o účasti na mnohostranných protiminových pracích rozhodovat většinou hlasů,« uvedl při slavnostním podpisu turecký ministr obrany Yasar Guler.

Guler uvedl, že do boje proti minové hrozbě v Černém moři budou zapojeny pouze námořní síly tří signatářů memoranda. »Této iniciativy se budou moci účastnit pouze plavidla tří černomořských států. Oceňujeme, že by k této práci mohly přispět i země mimo černomořský region a naši spojenci. Jejich úsilí o usnadnění těchto aktivit může být stanoveno později za vhodných podmínek,« uvedl ministr.

Guler považuje memorandum »za významný příspěvek k udržení bezpečnosti v Černém moři«. »Bude zřízen společný výbor zahrnující příslušníky námořnictva všech tří států«, který bude provádět práci a řešit otázky související s možným příspěvkem dalších černomořských pobřežních zemí.

Turecký šéf obrany rovněž upozornil, že již dříve Ankara »odvedla velký kus práce při organizaci obilného koridoru« s cílem zajistit potravinovou bezpečnost. »Vždy jsme jednali opatrně, zodpovědně a nestranně a budeme tak jednat i nadále na základě úmluvy z Montreux týkající se [turecké] úžiny, která má velký význam z hlediska rovnováhy v Černém moři a regionální bezpečnosti. Děkujeme všem zemím za jejich závazek dodržovat literu úmluvy a očekáváme, že k ní zachovají stejný postoj,« zdůraznil Guler.

Miny unášené v Černém moři se opakovaně objevily v přístavech pobřežních zemí a dokonce se přiblížily k ústí Bosporské úžiny. To přimělo Turecko, aby se spolupodílelo na vytvoření společného týmu, který by moře odminoval. Delegace těchto tří zemí navázaly přímý kontakt v září 2023 a vypracovaly třístranné memorandum.

V září 2023 uspořádaly země NATO v rumunských vodách protiminové námořní cvičení. Cvičení, které se konalo v Černém moři a deltě řeky Dunaj, se zúčastnilo více než 200 příslušníků námořnictva z Bulharska, Francie, Rumunska, Turecka, Ukrajiny, Spojeného království a Spojených států.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here