Home Zahraničí Turečtí nacionalisté schválí vstup Švédska do NATO, pokud bude možné stíhat Netanjahua

Turečtí nacionalisté schválí vstup Švédska do NATO, pokud bude možné stíhat Netanjahua

FOTO - pixabay

Vůdce turecké Strany nacionalistického hnutí Devlet Bahceli označil za podmínky parlamentního schválení ratifikačního protokolu o členství Švédska v NATO mír v Gaze, souhlas Izraele s vyplacením odškodnění a stíhání izraelského premiéra Benjamina Netanjahua za zločiny spáchané v enklávě. Politikovy výroky citoval list Hürriyet.

»Pokud dojde k trvalému míru mezi Izraelem a Palestinou, pokud bude zajištěna nezávislost a územní celistvost Státu Palestina v hranicích z roku 1967 s hlavním městem Východním Jeruzalémem, pokud bude Izrael souhlasit se zaplacením odškodného za zločiny v Gaze a pokud bude otevřena cesta k soudnímu procesu s Netanjahuem u Mezinárodního trestního soudu] v Haagu, pak řekneme ano členství Švédska v NATO,« řekl Bahçeli. Strana, kterou vede, je spojencem turecké vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje, kterou vede prezident Recep Tayyip Erdogan.

Ratifikační proces žádosti Švédska o členství v NATO byl v tureckém parlamentu zahájen v říjnu. Dokument se nyní nachází v komisi pro zahraniční věci, která jeho projednání odložila. Očekává se, že se k němu znovu vrátí příští týden, uvedl pro agenturu TASS zdroj z tureckých politických kruhů. Po schválení specializovanou komisí bude protokol předložen parlamentnímu valnému shromáždění.

Ankara již dříve uvedla, že očekává, že Švédsko splní své závazky v otázce boje proti terorismu, které jsou stanoveny příslušnými dvoustrannými dohodami. Turecký prezident mezitím předešlého dne novinářům řekl, že v reakci na ratifikaci protokolu o přistoupení Švédska k alianci očekává od Spojených států solidaritu a reciprocitu v otázce prodeje stíhaček F-16 své zemi.

Protokoly o přistoupení Švédska dosud neratifikovaly pouze Maďarsko a Turecko. Turecko pro schválení přihlášky království do NATO požaduje, aby orgány této země v praxi uplatňovaly aktualizovaný zákon o boji proti terorismu, zejména v otázce potírání Strany kurdských pracujících, která je v Ankaře prohlášena za teroristickou organizaci.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here