Tvrzení o izraelských sexuálních útocích na palestinské ženy jsou podle OSN věrohodná

Odborníci OSN tvrdí, že se setkali s důvěryhodnými obviněními, že palestinské ženy a dívky byly v izraelském vězení vystaveny sexuálním útokům, včetně znásilnění, a vyzývají k úplnému vyšetření. Informoval o tom deník The Guardian.

Skupina odborníků uvedla, že existují důkazy o nejméně dvou případech znásilnění a dalších případech sexuálního ponižování a vyhrožování znásilněním. Reem Alsalemová, zvláštní zpravodajka OSN pro násilí na ženách a dívkách, uvedla, že skutečný rozsah sexuálního násilí může být podstatně vyšší. »Možná se ještě dlouho nedozvíme, jaký je skutečný počet obětí,« uvedla.

Poznamenala, že zdrženlivost při oznamování sexuálních útoků je běžná kvůli obavám z odvety vůči obětem. Uvedla, že v rámci vlny zadržování palestinských žen a dívek po vypuknutí izraelsko-hamasácké války 7. října dochází v izraelských zadržovacích centrech ke stále tolerantnějšímu přístupu k sexuálním útokům.

»Řekla bych, že násilí a dehumanizace palestinských žen, dětí a civilistů se během této války celkově normalizovaly,« řekla Alsalemová.

Izraelská vláda obvinění ze sexuálního násilí vůči Palestincům odmítla jako »opovrženíhodná a nepodložená tvrzení«.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller uvedl, že administrativa o těchto obviněních ví a požádala izraelské úřady o prošetření.

»Nemohu tyto zprávy nezávisle potvrdit,« řekl Miller. »Řeknu jen, že jsme se jasně vyjádřili, že s civilisty a zadrženými osobami musí být zacházeno humánně a v souladu s mezinárodním humanitárním právem. Důrazně vyzýváme Izrael, aby důkladně a transparentně prošetřil věrohodná obvinění a zajistil případnou odpovědnost za zneužívání a porušování předpisů, a takový bude náš postoj i nadále.«

Ve své zprávě, která byla předána v pondělí, experti OSN uvedli: »Jsme obzvláště znepokojeni zprávami o tom, že zadržované palestinské ženy a dívky byly rovněž vystaveny četným formám sexuálního násilí, jako je svlékání do naha a prohledávání mužskými příslušníky izraelské armády. Nejméně dvě zadržené Palestinky byly údajně znásilněny a dalším bylo údajně vyhrožováno znásilněním a sexuálním násilím.«

Nezávislí odborníci, kteří byli jmenováni Radou OSN pro lidská práva, ale nezastupují OSN, uvedli, že ponižující fotografie palestinských vězeňkyň, které údajně pořídili izraelští vojáci, byly umístěny na internet.

Odborníci uvedli, že ženy a dívky nebyly při rozsáhlém zabíjení palestinských civilistů ušetřeny. Odhadovaný počet obětí v Gaze se nyní blíží 30 000. Experti poukázali na zprávy o svévolném zabíjení žen a dívek v Gaze, často i s rodinnými příslušníky.

»Jsme šokováni zprávami o úmyslném cílení a mimosoudním zabíjení palestinských žen a dětí v místech, kde hledaly útočiště, nebo při útěku,« uvedli experti ve společném prohlášení. »Některé z nich údajně držely bílé kusy látky, když byly zabity izraelskou armádou nebo přidruženými silami.«

(jb)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy