Veverkovi a nejen jejich spor

Ministr Síkela nám před časem sdělil, že – budeme-li na tom špatně, pak německý průmysl zastaví svou výrobu a přepustí plyn nám. Měl dokonce zdůvodnit vysoké náklady na elektřinu u nás slovy: Němci platí za elektřinu 15 eur a Češi 200 eur, protože je Lipská burza v Německu…, což z úst ministra byl skutečně objev. Před krátkou dobou jsme se dozvěděli, že naše vláda jednala se zástupci řetězců (ty, které jsou u nás, většinou patří německým společnostem) o snížení cen na německou úroveň. Před několika dny jsme se dozvěděli, že se prý růst cen potravin skutečně zastavil. Jenže, zdá se, paní ministryně a páni ministři nechodí v českých zemích sami nakupovat. Pokud by tomu tak bylo, nemohli by něco podobného vyslovit. Spíš se jako premiér Fiala nechají fotografovat při nákupu v Německu anebo jako paní Zelenská v Paříži (zřejmě sem přijela utratit kapesné z kapes evropských daňových poplatníků, které jsme její vlasti věnovali).

Proč toto vše připomínám? Dnes je 23. února a přesně před 175 lety zemřel v Bukovině u Přelouče chalupník a kovář Václav Veverka, který společně se svým bratrancem Františkem (ten měl zemřít 12. února 1849) vymyslel ruchadlo – pluh, jež umožnilo současně krájet, drobit a obracet půdu. To byl ohromný krok kupředu. Jenže nebyli to lidé zběhlí ve styku s úřady. Nepřihlásili svůj vynález, ba ani s ním nepřijeli na pražskou hospodářskou výstavu. A jsme u pointy.

Vynález spatřil německý hospodářský úředník Johann Kainzl z Choltic a dostal nápad. Společně s dalšími dvěma známými ho začali vydávat za svůj objev a začali ho vyrábět. To bylo koncem třicátých let. On a jeho přátelé byli Němci, Veverkové chudí Češi. Sice podali své odvolání a začal dlouhý soudní spor, ale běžný spor se rychle změnil v česko-německý. Dobový německý tisk se postavil za Kainzla a jeho přátele, český byl na straně Veverkových. Právo mělo být na jejich straně, oni, i podle svědectví, byli první a svědci zároveň potvrdili, že Kainzl byl o vynálezu informován a dokonce snad byl přítomen prezentace jeho využití. Jenže právo, jak víme ze současnosti, lze vykládat různě. Jak je to právě potřeba. A tak se spor táhl a táhl. Pokračoval i v době, kdy už oba Veverkové byli mrtví. Prostředky za vynález však stále dostával Kainzl, továrník Wess a jejich společníci. Teprve v roce 1883 bylo konečně rozhodnuto. Vynález byl připsán oběma Veverkům a jejich živořícím potomkům. Peníze, které neprávem získali ti druzí, jim však odebrány nebyly. Německo-rakouské soudy nemohly rozhodnout proti zájmu rozhodující národnosti v mocnářství. Muselo uplynout mnoho času, než se i v tomto případě situace mohla změnit a ten, kdo podváděl, mohl být právoplatně potrestán, bez ohledu na národnost.

Případ bratranců Veverkových nám dokazuje, že tvrzení pana Síkely a »optimismus« vlády lze chápat jen jako výmluvu těch, kteří nevědí, jak dál. Německý kapitál totiž při prosazování sama sebe a svých obchodních zájmů nezná bratra. To by měli naši mocní vědět, anebo vědí a jen zamlžují, aby svou nemohoucnost nemuseli přiznat. Proto doporučuji, aby si naši ministři a ministryně jen »pár dnů« sami zašli nakupovat do Globusu, Kauflandu, Billy, Penny nebo Lidlu a aby sledovali, jak korunku po korunce se cena toho či onoho potravinářského zboží mění v neprospěch kupujícího, tedy občana České republiky. V Německu jsou prý ceny stálejší, inflace se ani nepozná. Proto se tam stále jezdí za nákupy. Když se pak zeptáte po důvodech rozdílnosti cen u nás a v SRN přímo vedení řetězců, uslyšíte, že nemohou jinak především kvůli zdražující se elektřině, která je u nás mnohem dražší.

Kruh se uzavírá.

Jaroslav Kojzar

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

 1. Třeba jednou vyjdou sebrané spisy Síkely i dalších členů pětikolky.
  Třeba si jednou budeme muset povinně čítat v moudrech premiéra Nutely, mimo dezoláty a proruské šváby, všemi zvaného pravdomluvný. Najdou se jistě tací, kteří dnes uvažují: Co jeho slovo, to vzácná perla, co čin, to moudrost sama.

 2. To je srandovní, jak si Brázda vystačí s jedním antikomunistickým blábolem jakéhosi antikomunistického blbečka, který to musel mít v kebuli vypatlané jako Brázda.
  Ještě jsi tady zapomněl Brázda zarecitovat Čapka, kterak prý neměl rád komunisty, to vy antikomunisti rádi.

 3. Kojzare, můžete si odpustit ty neustále sprosté lži:
  1. Síkela nikdy, ale opravdu nikdy neřekl že „..Němci platí za elektřinu 15 eur a Češi 200 eur, protože je Lipská burza v Německu“.
  2. V Německu zvláště dnes po oslabení koruny opravdu, ale opravdu není levněji.
  Ale co se divím. Pro komunisty stále platí okřídlené: Co slovo, to lež. Co čin, to zločin.

  • 1. To asi bude jako s Humanitárním Bombarďákem. Možná to neřekl přesně takhle, ale význam je stejný.
   2. Spousta lidí tam stále jezdí nakupovat.

   • Co tehdy řekl či neřekl pan Síkela je dnes skoro každému putna, ale pan Havel, to je trochu rozdíl, neboť Václav Havel byl prezident a stojí tedy za to, aby ten, kdo o jeho slovech chce psát do diskuzí, věděl, co, kde a pokud možno přesně řekl.
    Například to, co prezident Havel řekl v Kongresu USA v roce 1990, to je dnes látka pro 2. stupeň ZŠ, pochybuji však, že doporučenou literaturou k ní je i kritický komentář k tomuto Havlovu projevu od Noama Chomského, který vyšel v Chomského knize „Kdo vládne světu“ přeložené do mnoha jazyků, nejen světových. Českou verzi např. vydalo v roce 2019 Karolinum – nakladatelství Univerzity Karlovy a je stále dostupná u českých knihkupců. Netřeba doplňovat Havlovo humanitární … slovem bombardování s tím, že „význam je stejný“. O charakteru pana Václava Havla řekne přesně citovaný text části jeho projevu doplněný N. Chomským o nezpochybnitelná fakta, docela dost.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy