9. července americká ministryně financí Janet Yellenová ukončila svou čtyřdenní návštěvu Číny. Během jednání a rozhovorů v minulých dnech vyjádřily Čína i Spojené státy svou touhu po posílení komunikace a spolupráce.
Čínští vedoucí představitelé zdůraznili, že zevšeobecňování národní bezpečnosti neprospívá normálním ekonomickým a obchodním výměnám. Yellenová zopakovala, že Spojené státy nechtějí »oddělení« od čínské ekonomiky a slíbila, že budou usilovat o »vzájemné výhody« pro ekonomiky Spojených států a Číny.
Yellenová je druhým vysokým vedoucím představitelem americké vlády, který během měsíce navštívil Čínu. Z hlediska informací zveřejněných oběma stranami, návštěva Yellenové tentokrát umožnila Číně a Spojeným státům hlubší a komplexnější porozumění vzájemným obavám a obě strany také vyjádřily ochotu pokračovat v dialogu. To do jisté míry zmírnilo obavy mezinárodního společenství.
Z hlediska informací zveřejněných oběma stranami, Čína považuje jednání za »konstruktivní«. Na konci své návštěvy Yellenová také řekla, že setkání s čínskou stranou v minulých dnech bylo »přímé a produktivní«. V době, kdy čínsko-americké vztahy klesly na nejnižší úroveň od navázání diplomatických vztahů, pomohou tato prohlášení obou stran odlehčit čínsko-americké vztahy a být v souladu s očekáváním mezinárodního společenství.
Vnější svět si ale zároveň všiml, že Yellenová stále mluvila o »národní bezpečnosti« a tvrdila, že je třeba vypracovat »spravedlivá« ekonomická pravidla. Čínská strana rovněž vyjádřila znepokojení nad americkými sankcemi a restriktivními opatřeními vůči Číně. Analytici poukázali na to, že to ukazuje, že mezi Čínou a Spojenými státy stále existují rozdíly ve zlepšování hospodářské a obchodní spolupráce, zejména Spojené státy mají v této oblasti ještě hodně práce.
Zároveň musejí USA tvrdě pracovat na tom, aby ekonomické věci patřily ekonomice a politické politice. Ve skutečnosti je Spojeným státům jasná škoda způsobená obchodní válkou s Čínou. Podle výzkumu agentury Moody’s více než 90 % celních nákladů v obchodní válce mezi USA a Čínou nese americká strana. A původního důležitého cíle Spojených států – obratu obchodního deficitu nebylo dosaženo, podle údajů z USA se schodek obchodu se zbožím USA s Čínou loni zvýšil o 8 % na 382,9 miliardy amerických dolarů, což je druhé místo za rekordním maximem 419,4 miliardy amerických dolarů v roce 2018.
V současnosti Spojené státy zařadily na sankční seznam více než 1.000 čínských společností. Americká vláda prý také schválí výkonné nařízení omezující investice do Číny. To je důvod, proč Čína tentokrát Yellenové zdůraznila, že politizace a zevšeobecňování bezpečnosti v hospodářské spolupráci neprospívají rozvoji obou zemí, a dokonce ani globální ekonomice. Co by nyní měly Spojené státy udělat, je co nejdříve zrušit cla uvalená na Čínu, uvolnit kontroly vývozu do Číny, zrušit sankce vůči čínským společnostem a vytvořit podmínky pro společnosti obou zemí pro rozšíření obchodní a investiční spolupráce.
Je zde ještě jeden zásadní problém: čínsko-americkou hospodářskou a obchodní spolupráci nelze oddělit od celkového prostředí čínsko-amerických vztahů. Před návštěvou Yellenové v Číně vydalo americké ministerstvo financí prohlášení, že bude »řídit čínsko-americké vztahy zodpovědně«. Mezi členy kabinetu Bidenovy administrativy má Yellenová poměrně racionální postoj k Číně. Navíc bývala předsedkyní Federálního rezervního systému a má profesionální kvality a může a měla by hrát konstruktivní roli při zlepšení čínsko-amerických vztahů.
Činy jsou silnější než slova. Očekává se, že po návratu Yellenové do Spojených států uvidíme, že Spojené státy přijmou praktické kroky ve spolupráci s Čínou na podporu »stabilizace a obnovy« čínsko-amerických vztahů, aby se mezi Čínou a USA co nejdříve objevila »duha« ekonomické a obchodní spolupráce.
(pr)