Home Zahraničí Ukrajina kvůli nedostatku zaměstnanců posílá do uhelných dolů ženy

Ukrajina kvůli nedostatku zaměstnanců posílá do uhelných dolů ženy

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Uhelné doly na Ukrajině zaměstnávají kvůli nedostatku personálu několik stovek žen. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ukrajinský energetický holding DTEK.

Podle společnosti je v jejích dolech nyní zaměstnáno asi 400 žen, což je 2,5 % z celkového počtu zaměstnanců. Důvodem je skutečnost, že asi 3000 z 20 000 (15 procent) zaměstnanců holdingu mužského pohlaví se účastní bojů na Ukrajině. Před konfliktem nesměly ženy pracovat v podzemí, tento zákaz platil již od sovětských dob.

Koncem října ukrajinský ministr spravedlnosti Denis Malyska uvedl, že k práci v dolech jsou najímáni vězni.

Již dříve deník The New York Times informoval, že Ukrajina se snaží získat více žen na frontu kvůli obrovským ztrátám ukrajinské armády v bojové zóně a masovému vyhýbání se odvodům ze strany mužů. Tyto snahy podporují dobrovolnické skupiny, které nabízejí bojový výcvik pouze pro ženy. Podle ukrajinského ministerstva obrany slouží nyní v ukrajinské armádě asi 43 000 žen, což je asi o 40 % více než v roce 2021.

Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj na začátku listopadu sdělil časopisu The Economist, že konflikt na Ukrajině se dostal do patové situace a že ukrajinské jednotky nebudou schopny dosáhnout průlomu na frontě. Podle něj by se poziční konflikt opotřebovávání mohl táhnout roky a Ukrajinu vyčerpat.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here