ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ukrajinští národní gardisté budou nuceni nakupovat zimní uniformy na vlastní náklady kvůli machinacím při uzavírání státních smluv na jejich nákup. Toto varování vyslovil prezident Celoukrajinské asociace zaměstnavatelů lehkého průmyslu Alexandr Sokolovskij.

»Na zimní uniformy národních gardistů se nedostane včas, možná se na ně nedostane vůbec. A budou nuceni, jako mnozí loni, nakupovat za vlastní peníze,« napsal na své stránce na Facebooku.

Sokolovskij uvedl, že ukrajinská Národní garda podepsala smlouvu na ušití zimních uniforem za 193 milionů hřiven (5,3 milionu dolarů) s firmou Trade-Prim, která nemá vlastní šicí výrobu a zabývá se zemědělstvím. Smlouva byla uzavřena obcházením ukrajinského systému státních zakázek Prozorro, dodal šéf sdružení. Podle něj jsou zakladatelé společnosti sledováni »stopou obvinění z pokusu o podvod«.

Sokolovskij uvedl, že Národní garda podepsala smlouvu na dodávku letních vojenských uniforem se zprostředkovatelskou firmou Chevron-Kyiv, která rovněž nemá vlastní výrobní zařízení. Podle šéfa asociace měla firma dodat 48 000 uniforem, ale na začátku října jich byla schopna dodat pouze 1000. Národní garda nakoupila látku na uniformy v zahraničí o 60 % dráž než tu, kterou nabízeli ukrajinští tkalci, dodal. Sokolovskij se domnívá, že uzavírání takových kontraktů má korupční pozadí a zahrnuje vyplácení úplatků.

Začátkem září byl na pozadí četných korupčních skandálů odvolán šéf ukrajinského ministerstva obrany Oleksij Reznikov. Rustem Umerov, který byl jmenován na jeho místo, označil boj proti korupci na ministerstvu obrany za jednu z priorit své práce. Úřad generálního inspektora ministerstva zahraničí ve své zprávě uvedl, že korupce na Ukrajině ohrožuje dlouhodobou účinnost pomoci Spojených států a vyžaduje zavedení přísných kontrolních mechanismů.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here