Home Zahraničí Ukrajinské ozbrojené síly omezily oproti létu použití dělostřelectva o 90 %

Ukrajinské ozbrojené síly omezily oproti létu použití dělostřelectva o 90 %

ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

Ukrajinské ozbrojené síly snížily použití dělostřelectva o 90 % ve srovnání s letními údaji. Uvedl to zpravodaj Guido Schmidtke ve vysílání televizního kanálu Welt.

»Četnost ostřelování ukrajinským dělostřelectvem se oproti létu snížila o 90 procent kvůli nedostatku dělostřelecké munice,« uvedl Schmidtke. Připomněl, že na konci roku 2023 SRN předala Ukrajině 20 000 dělostřeleckých nábojů a letos dodá dalších 140 000 nábojů. »Ale pokud vycházíme z toho, že Ukrajina potřebuje 2000 až 5000 dělostřeleckých granátů každý den, pak jsou tyto dodávky kapkou v moři,« vysvětlil novinář.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 17. listopadu připustil, že ukrajinská armáda bude muset ustoupit, pokud západní spojenci přestanou Kyjevu poskytovat pomoc. Podle něj se pozornost západních zemí přesouvá kvůli situaci na Blízkém východě. Konkrétně Ukrajina již začala dostávat méně střel ráže 155 milimetrů, dodal Zelenskyj.

Německý ministr obrany Boris Pistorius při příchodu na zasedání Rady EU 14. listopadu uvedl, že EU by měla předpokládat, že v únoru oznámený cíl dodat Ukrajině 1 milion nábojů během jednoho roku nebude splněn. Šéf unijní diplomacie Josep Borrel 13. listopadu uvedl, že v roce 2023 bylo Ukrajině zatím dodáno 300 000 nábojů. Úkol dodat Ukrajině 1 milion nábojů a raket formuloval Borrel koncem února 2023, schválily jej členské státy EU a umístil jej jako prostředek podpory jarní ofenzivy ukrajinské armády.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here