Ukrajinu může v roce 2025 čekat bankrot, pokud Západ neodepíše její dluhy

Ukrajina může zbankrotovat již v příštím roce, pokud západní země odmítnou odepsat její dluhy, včetně dluhů soukromých podniků, řekl agentuře TASS představitel Světové banky (WB).

V komentáři k tomu, že Ukrajina 29. března obdržela v rámci programu WB finanční tranši ve výši 1,5 miliardy dolarů, úředník uvedl, že kancelář ředitele WB pro Rusko hlasovala proti tomuto projektu s odvoláním na stanovy organizace. V návrhu dokumentu se otevřeně hovoří o katastrofální situaci na Ukrajině uprostřed hospodářské recese a klesající zahraniční pomoci, takže pokud v roce 2025 západní věřitelé odmítnou odepsat dluhy Kyjeva, včetně dluhů soukromých subjektů a bank, může zemi hrozit bankrot, varoval úředník.

Podle něj nejvyšší vedení WB uznalo, že rizika spolupráce s Ukrajinou jsou mimořádně vysoká, takže stejně jako v předchozích transakcích i poslední pomoc WB financovali dárci – tentokrát Japonsko a Velká Británie.

Ukrajinský premiér Denis Šmygal začátkem týdne oznámil, že Ukrajina obdrží od Světové banky půjčku ve výši 1,5 miliardy dolarů, za kterou ručí Velká Británie a Japonsko.

V pátek podepsali ukrajinský ministr financí Sergej Marčenko a velvyslankyně USA v Kyjevě Bridget Brinková dvoustrannou dohodu o odkladu splátek státního dluhu.

Ukrajinská vláda očekává v roce 2024 rekordní rozpočtový schodek ve výši 43,9 miliardy dolarů a jeho většinu plánuje pokrýt finanční pomocí od západních partnerů.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy