Umělá inteligence připravila v USA o práci téměř 4000 lidí

Podle společnosti Challenger, Gray & Christmas stála umělá inteligence v květnu několik tisíc lidí práci. Ve své měsíční zprávě firma uvedla, že američtí zaměstnavatelé uvedli AI jako důvod propuštění 3900 zaměstnanců, což představuje zhruba 4,9 % květnových propouštění.

Podle serveru Business Insider společnost Challenger, Gray & Christmas před čtvrtečním zveřejněním nikdy neměla umělou inteligenci uvedenou jako jednu z možností.

V květnu americké společnosti oznámily, že bude zrušeno více než 80 000 pracovních míst, uvádí zpráva. Díky těmto škrtům dosáhl celkový počet zrušených pracovních míst oznámených americkými zaměstnavateli od začátku roku 2023 přibližně 417 500.

Podle zprávy společnosti Challenger, Gray & Christmas bylo v květnu nejčastějším důvodem propouštění ukončení činnosti podniku, v jehož důsledku přišlo o práci 19 600 zaměstnanců. Za ním následovaly »tržní/ekonomické podmínky« pro přibližně 14 600 lidí a »bez udání důvodu« pro 12 900 lidí, uvádí zpráva.

Letošních 417 500 propuštěných zaměstnanců představuje »nejvyšší celkový počet propuštěných zaměstnanců za období leden až květen od roku 2020, kdy bylo zaznamenáno 1 414 828 propuštěných zaměstnanců«, uvedla společnost Challenger, Gray & Christmas.

S tím, jak se oblast umělé inteligence stává stále aktuálnější a přibývá nástrojů poháněných umělou inteligencí, vyvstávají otázky, jak tato technologie ovlivní pracovní místa.

Začátkem roku zpráva společnosti Goldman Sachs naznačila, že nějaký druh automatizace pomocí AI může být využíván u zhruba dvou třetin pracovních pozic v USA, přičemž tato technologie by mohla vykonávat přibližně 25-50 % jejich každodenní práce. Výzkumníci, kteří za zprávou stáli, rovněž poznamenali, že »většina pracovních míst a odvětví je automatizaci vystavena pouze částečně, a je tedy pravděpodobnější, že je AI spíše doplní, než nahradí«, uvádí Goldman Sachs.

Zpráva také naznačuje, že s rozšířením umělé inteligence by se mohla rozvíjet i pracovní místa, která dříve neexistovala.  Samostatně Světové ekonomické fórum nedávno zjistilo, že 50 % společností předpokládá, že umělá inteligence »vytvoří růst pracovních míst«, a 25 % si myslí, že »vytvoří úbytek pracovních míst«.

(jb)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy