UNESCO zdůrazňuje klíčovou roli mezikulturního dialogu pro udržitelnou budoucnost

Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) v pondělí při příležitosti prvního Mezinárodního dne dialogu mezi civilizacemi, který byl nedávno vyhlášen rezolucí OSN, zdůraznila, že mezikulturní dialog je klíčový pro udržitelnou budoucnost.

»Je to prostředek k vzájemnému porozumění, spolupráci a rozvoji důvěry,« zdůraznila ve videoposelství Gabriela Ramosová, zástupkyně generálního ředitele UNESCO pro sociální a humanitní vědy, s tím, že »svět se nachází na křižovatce«. Uprostřed globálních výzev, jako jsou klimatické změny, pandemie, konflikty a rostoucí sociální a ekonomické nerovnosti, zdůraznila nutnost kooperativních řešení. Přesto čelíme »rekordní míře xenofobie, rasismu a polarizace, které narušují sociální strukturu našich společností«.

Ramosová poukázala na to, že digitální transformace sice slibuje, že nás sblíží, ale zároveň hrozí, že nás od sebe ještě více vzdálí a oslabí důvěru v instituce. »Pokud chceme dosáhnout cílů udržitelného rozvoje a řešit tyto výzvy společně a udržitelně, musíme se spojit.«

Mezikulturní dialog »nám umožňuje oslavovat a využívat rozmanitost« a je »nástrojem míru a začleňování«. Ramosová však poznamenala, že »v současné době žije 1,5 miliardy lidí v zemích s malými možnostmi dialogu, ve kterých se globální výzvy vyskytují ve větší míře«.

»Musíme spolu mluvit,« řekla Ramosová a zdůraznila, že je naléhavě nutné podporovat mezikulturní porozumění.

»Již více než 75 let je mezikulturní porozumění DNA naší instituce a naším posláním budovat mír v myslích lidí,« prohlásila Ramosová. Přijetí Mezinárodního dne dialogu mezi civilizacemi uvítala a považuje jej za »příležitost zaměřit se na možnosti dialogu budovat mosty napříč rozdíly a vybavit naše společnosti prostředky k řešení všech výzev«.

Stálý zástupce Číny při OSN Fu Cchung (na pódiu a na obrazovkách) představuje na plenárním zasedání Valného shromáždění OSN v sídle OSN v New Yorku 7. června 2024 návrh rezoluce o vyhlášení Mezinárodního dne dialogu mezi civilizacemi. FOTO – Xinhua/Xie E

UNESCO je připraveno spolupracovat s partnery, včetně Čínské lidové republiky, a využít tento mezinárodní den jako katalyzátor pro účinnou akci. Ramosová vyjádřila nadšení z nové podpory stěžejní iniciativy UNESCO RISE, tedy Posílení mezikulturního dialogu, solidarity a rovnosti, a těší se na »společnou práci na tom, aby se mezikulturní dialog dostal do popředí«.

Na 78. zasedání Valného shromáždění OSN byla v pátek jednomyslně přijata rezoluce navržená Čínou o vyhlášení Mezinárodního dne dialogu mezi civilizacemi.

V rezoluci se uvádí, že všechny civilizační výdobytky jsou »kolektivním dědictvím lidstva«. Vyslovila se pro respektování rozmanitosti civilizací a zdůraznila »klíčovou roli dialogu« mezi civilizacemi při udržování světového míru, podpoře společného rozvoje, zvyšování lidského blahobytu a dosahování společného pokroku.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy