Home Zahraničí Uniklé dokumenty Pentagonu o Ukrajině komplikují vztahy USA se spojenci

Uniklé dokumenty Pentagonu o Ukrajině komplikují vztahy USA se spojenci

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Dávka tajných amerických dokumentů o ukrajinských silách, která se objevila na sociálních sítích, již zkomplikovala vztahy Washingtonu s jeho spojenci a může poškodit diplomatické vztahy mezi zeměmi, uvedl v sobotu deník New York Times.

»Únik informací již zkomplikoval vztahy se spojeneckými zeměmi a vyvolal pochybnosti o schopnosti Ameriky udržet svá tajemství,« píší noviny. Vysoce postavený představitel západních zpravodajských služeb, který dokumenty prostudoval, uvedl, že zveřejnění materiálů je »bolestivé« a mohlo by omezit sdílení zpravodajských informací.

»Dokumenty by také mohly poškodit diplomatické vztahy jiným způsobem,« uvádí se v článku. »Nově odhalené zpravodajské dokumenty také jasně ukazují, že Spojené státy nešpehují pouze Rusko, ale také své spojence.«

Vysocí američtí představitelé připustili, že dokumenty »se zdají být legitimními zpravodajskými a operačními informacemi, které sestavil společný štáb Pentagonu,« odhaluje publikace NYT. Vysoce postavený americký úředník uvedl, že by mohlo být obtížné vypátrat původní zdroj úniku, protože k takovým dokumentům mají přístup stovky, ne-li tisíce vojenských a dalších amerických vládních úředníků. Podle tohoto úředníka Pentagon nedávno zavedl postupy, které blokují šíření vysoce citlivých dokumentů.

(jb, TASS)