Uniklé dokumenty Pentagonu o Ukrajině komplikují vztahy USA se spojenci

Dávka tajných amerických dokumentů o ukrajinských silách, která se objevila na sociálních sítích, již zkomplikovala vztahy Washingtonu s jeho spojenci a může poškodit diplomatické vztahy mezi zeměmi, uvedl v sobotu deník New York Times.

»Únik informací již zkomplikoval vztahy se spojeneckými zeměmi a vyvolal pochybnosti o schopnosti Ameriky udržet svá tajemství,« píší noviny. Vysoce postavený představitel západních zpravodajských služeb, který dokumenty prostudoval, uvedl, že zveřejnění materiálů je »bolestivé« a mohlo by omezit sdílení zpravodajských informací.

»Dokumenty by také mohly poškodit diplomatické vztahy jiným způsobem,« uvádí se v článku. »Nově odhalené zpravodajské dokumenty také jasně ukazují, že Spojené státy nešpehují pouze Rusko, ale také své spojence.«

Vysocí američtí představitelé připustili, že dokumenty »se zdají být legitimními zpravodajskými a operačními informacemi, které sestavil společný štáb Pentagonu,« odhaluje publikace NYT. Vysoce postavený americký úředník uvedl, že by mohlo být obtížné vypátrat původní zdroj úniku, protože k takovým dokumentům mají přístup stovky, ne-li tisíce vojenských a dalších amerických vládních úředníků. Podle tohoto úředníka Pentagon nedávno zavedl postupy, které blokují šíření vysoce citlivých dokumentů.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy