Masáže aneb Jak udělat svému tělu dobře

Možností, jak se odreagovat a jak spojit příjemné s užitečným, je mnoho. Pokud máte rádi své tělo, možná vás napadne, že byste mu prospěli vhodnou masáží. V dnešní době nebudete mít s výběrem problém, nabídka masážních center a studií wellness je pestrá. Masáže dnes nabízejí také mnohá terapeutická a kosmetická studia či relaxační salóny. Dobám, kdy jste si mohli dopřát masáže prakticky jen v rámci rehabilitací a lázní, které vám předepsal lékař, dávno odzvonilo.

Masáže byly známé již ve starověku, první dochované písemné záznamy pocházejí zhruba z doby 5000 let př. n. l. a byly nalezeny v Egyptě. Dochovaly se další záznamy ze starověké Číny, z Indie, z Řecka a Říma. Odborná literatura často uvádí, že u zrodu masáží stál jeden ze základních lidských instinktů, a tím je dotek za účelem zmírnění bolesti.

Současný životní styl a hektické tempo moderní společnosti jsou pro člověka velmi zatěžující, přináší zvýšené psychické, ale i fyzické napětí. Žijeme většinou nejen ve stresu, ale také v ne příliš zdravém prostředí, přinejmenším dýcháme ne příliš čistý vzduch a pijeme ne příliš čistou vodu. Masáže jsou ideálním způsobem, jak tělo po všech stránkách uvolnit, a dokonce i očistit.

Od klasické k čokoládové

Někdy se v bohaté nabídce masáží a vedlejších produktů není lehké orientovat. Především si musíte ujasnit, co vlastně chcete: jestli »jen« vydechnutí, uvolnění, relax, netradiční zážitek nebo ještě něco víc.

Pokud např. chcete zbavit svá záda bolesti, můžete zvolit baňkování, ale to vám pravděpodobně mnoho radosti nepřinese. Stejně účinné mohou být i jiné metody, třeba ájurvédská masáž vycházející ze staroindické medicíny, thajská masáž nebo akupresura, tradiční čínská tlaková masáž. Záleží na tom, kde je příčina vašeho problému a jak jednotlivým metodám důvěřujete. 

Většina masážních technik vychází ze starých tradic a je zaměřena více méně medicínsky. To platí i o většině technik, které jsou spojením starých a nových metod léčení a které se v současnosti často prosazují. Některé moderní (či moderně vyhlížející) masáže se zaměřují na zážitek. Mezi masáže, které se snaží o to vás především rozmazlovat, patří i čokoládová masáž. Některá centra nabízejí dokonce i tzv. partnerské čokoládové masáže, kam je třeba přijít s partnerem. Do tandemu pak dostanete masážní lůžko, čokoládu i masážní pomůcky, a zbytek je na vás…

Někdo to rád horké

Doslova a do písmene. Některé druhy masáží jsou založeny na prohřívání organismu, např. masáž horkými lávovými kameny, masáž horkými lasturami, orientální masáž teplými aromatickými oleji, ale i čínská medová detoxikační masáž vás dokonale prohřejí. »Je to krásný pocit, když vám dají nahřáté kameny do dlaní a při tom vám masírují záda,« svěřuje se nám třiadvacetiletá Vendy, kterou jsme právě zastihli v jednom ze specializovaných salonů.

Tyto masáže nejen že jsou velmi příjemné, ale neméně užitečné: s prohřátím se tělo uvolňuje (svaly, šlachy) a zároveň zbavuje nečistot. Horké oleje či med mají schopnost vytáhnout do sebe nečistoty z organismu, a to nejen z jeho povrchu, ale i z orgánů. Po takové masáži se olej nebo med z těla setřou ručníkem nebo se doporučuje osprchovat.

Detoxikace těla, kterou vyvolají tyto masáže, je velice účinná, dokonce se po masáži může objevit průjem či vyrážka jako forma čištění organismu. Podle profesionálů není na škodu podstoupit např. dvě medové detoxikační masáže za sebou.

Ani čokoládovým masážím, při kterých se dělá nejen masáž samotná, ale i čokoládové zábaly, nemůžeme upírat blahodárné účinky: horká čokoláda detoxikuje, navozuje dobrou náladu, působí proti celulitidě a zanechává pokožku velmi jemnou.

Blahodárné účinky masáží

  • uvolňují a regenerují organismus (všechny)
  • stimulují krevní oběh (masáže lávovými kameny)
  • detoxikují organismus (medová, olejová, lávové kameny)
  • harmonizují organismus
  • odstraňují energetické bloky v těle (reiki, shiatsu, lávové kameny)
  • prohřívají organismus (masáže lávovými kameny, teplými oleji, horkými lasturami)

Slovníček vybraných masáží

  • MASÁŽ LÁVOVÝMI KAMENY: Při masáži se využívá kombinace nahřátých kamenů a aromatických olejů. Protože kameny mají skvělé akumulační vlastnosti, vydrží na těle dlouho teplé, jejich teplo působí velmi příjemně a dokonale uvolňuje. Postupem času a přidáváním prvků z jiných typů masáží se vyvinulo několik typů masáže horkými lávovými kameny. Liší se například teplotou nahřátí kamenů, počtem kamenů nebo tím, do jaké míry se pomocí kamenů masíruje. Tato masáž není vhodná pro těhotné ženy, lidi trpící křečovými žílami, problémy krevního oběhu, vysokým krevním tlakem a přecitlivělostí na teplo.
  • SHIATSU: Shiatsu je tradiční japonská tlaková masáž. Je založena na práci s energetickými drahami a tlacích na příslušné body, součástí shiatsu je i protahování. Shiatsu čistí a harmonizuje energetické dráhy těla, a tím zlepšuje tělesnou i duševní kondici. Shiatsu uvolňuje, posiluje a uvádí člověka rovnováhy.
  • ÁJURVÉDSKÁ MASÁŽ: Ájurvéda je staroindická medicína, je to celostní systém léčby. Ájurvédská masáž je masáž teplými exotickými ušlechtilými oleji, může se jednat o masáž celého těla nebo např. jen masáž hlavy. Blahodárně působí jak na povrch těla (pokožku), tak na vnitřní orgány. Ájurvédská masáž aktivuje lymfatický systém a např. také zlepšuje kvalitu spánku.

Co říkají klienti

Důležité je, aby si každý klient vybral maséra, který mu sedí. »Moc rukou je přímo neuvěřitelná, a proto by každý člověk si měl vybrat toho svého maséra nebo masérku. Všichni jsme lidi, takže není divu, když má někdo jinou energii, která mu zrovna není příjemná. Důležité je se cítit dobře, k tomu přece masáže směřují,« říká slečna Aneta, kterou kromě péče o tělo zajímá také psychologie.

»Před měsícem jsem byl na jedné masáži, která mě fascinovala. Jednalo se o masáž chodidel a šíje, ze které jsem odcházel přímo znovuzrozený,« chlubí se třicetiletý Tomáš. Možná se však najdou ještě větší milovníci masáží: »Já masáže přímo miluju, je to úžasné afrodiziakum, a k tomu mi to navíc občas pomůže se zádama,« zpovídá se ze svého vztahu k masážím osmnáctiletá Bára. Jinou zkušenost má ale dvaačtyřicetiletá Míla: »Byla jsem na masáži u muže a bylo mi to nepříjemné. Vadilo mi, že se mě dotýkal cizí chlap.«

Ano, i to může být problém. Různé druhy masáží však používají různé techniky. Je potřeba, abyste se v každém případě při masáži cítili dobře, masáž by měla vaše napětí odstranit, a ne ho vytvářet: »Byla jsem na Thajské masáži. Dvakrát. Chvílemi jsem se bála, že nepřežiju některé protahování,« svěřuje se jiná klientka. »Tak já na takové placené masáži byla jednou, a to rovnou na thajské – celého těla. Dostala jsem ji darem. Byla celkově moc fajn, jen Thajka, která ji prováděla, trochu moc tlačila na nohy a vnitřní stranu stehen. To bolelo,« vzpomíná sedmadvacetiletá Markéta.

Masáže mohou mít i sexuální podtext. Nejde jen o klasickou erotickou masáž, ale třeba i o tantrické masáže, jejichž hlavním tématem není sex, ale vzhledem k tomu, že při většině z nich dochází ke stimulaci pohlavních orgánů, těžko je označit za masáže v klasickém stylu, zvláště když, u obou pohlaví, nezřídkakdy vedou k orgasmu. Pozor ale – vracíme se k předchozímu tématu, totiž že někomu mohou být cizí doteky nepříjemné, a zvláště když je to na tzv. choulostivých partiích. I u tantrické masáže totiž můžete masérovi či masérce říci, že jsou příslušná místa tabu a dokonce i zůstat oblečení, variantou je i masáž ve dvojici, kterou provádíte výhradně s vaším partnerem či partnerkou.

A na závěr několik zajímavostí:

Věděli jste například, že se masáže patřící spíše k takzvané alternativní medicíně hojně využívají v nemocnicích a rehabilitačních centrech? Nebo to, že podle staré čínské medicíny existuje na těle 365 akupresurních bodů, což je stejně jako dnů v roce?

Nechť nezůstane bez povšimnutí ani to, že některé typy masáží, především ty tradiční, začínají od kostrče, neboť se říká, že kostrčí vstupuje do člověka energie. U některých masáží se tahy a tlaky provádějí s výdechem, protože ten představuje přirozené uvolnění, přirozenou relaxaci. A vězte, že existuje dokonce i masáž zvukem. Ta vychází na jedné straně z tzv. reflexní terapie, na druhé straně z tzv. muzikoterapie, tj. léčení hudbou.

Jak již bylo naznačeno, záleží, co kdo od masáže očekává. Nicméně, bez toho, aby to člověk nezkusil, to mnohdy ani nezjistí…

Marcela Špičková

FOTO – pixabay a archiv

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy