Home Zahraničí Uprchlíci, kteří místo hotovosti dostali bankovní karty, začali opouštět Německo

Uprchlíci, kteří místo hotovosti dostali bankovní karty, začali opouštět Německo

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

První uprchlíci, kteří dostali bankovní karty místo hotovosti, již začali opouštět Německo, nespokojeni s touto novinkou. Informuje o tom deník Bild am Sonntag.

Podle jeho informací německá vláda o možnosti zavedení bankovních karet pro uprchlíky teprve jedná, ale v okrese Greitz (Durynsko) je již začali vydávat. Zatím bylo migrantům rozdáno asi 200 platebních karet, do konce měsíce by je mělo dostat 740 uprchlíků. Několik regionů v zemi tuto praxi analyzovalo a již začalo konzultovat, jak podobný systém nastavit.

»Většina migrantů změnu přijímá a je ráda, že vůbec něco dostanou,« řekla vedoucí služby pro uprchlíky Dagmar Pölandová. Ještě v prosinci 2023 však podle ní 15 uprchlíků řeklo, že chtějí hotovost, a ne kartu, a krátce poté Německo opustili. Počet deportovaných z okresu Greiz se znásobil, jak publikace poznamenává.

»Platební karta nám umožňuje oddělit zrno od plev. Ti, kteří azyl skutečně potřebují, se o způsob platby nestarají: své příspěvky utratí za oblečení a jídlo. Ale někteří, zejména mladí lidé, používají příspěvek na nákup nových mobilních telefonů,« uvedl Pöland.

Systém funguje tak, že každý uprchlík (většinou ze Sýrie a Afghánistánu) obdrží kartu, kterou místní správa každý měsíc doplňuje. Nakupovat lze kdekoli, ale karty jsou platné pouze v určitém regionu. Kromě toho nejsou možné bankovní převody (např. do domovské země nebo na splácení půjček). Jakmile kreditní zůstatek dosáhne 5000 EUR, kartu již nelze dobíjet.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here