Home Zahraničí USA a Velká Británie opět útočily na cíle Hútíů v Jemenu

USA a Velká Británie opět útočily na cíle Hútíů v Jemenu

FOTO - X

Americká a britská armáda zasáhly několik zařízení hnutí Ansar Alláh z Hútíů v Jemenu. Informovala o tom v pondělí tisková agentura Associated Press s odvoláním na americké představitele.

Podle nich USA a Británie použily rakety Tomahawk, které byly odpáleny z lodí, a také stíhačky ke zničení skladů a odpalovacích zařízení Hútíů. Jak agentura poznamenává, je to již podruhé, co oba spojenci zahájili koordinované odvetné údery proti húthijským zařízením.

Podle televizních kanálů Al Arabiya a Al Jazeera zaútočily americké a britské síly na vojenskou základnu Al-Dailami Houthi se sídlem v Saná a na další zařízení v provinciích Taiz, Hajjah, Al-Hodeida a Al-Beida. Nejmenovaný představitel Ansar Alláha řekl televizi Al-Džazíra, že úterní noční údery byly nejmasivnější od 12. ledna, kdy USA a Británie poprvé zaútočily na jemenské území.

Podle televizního kanálu Al Hadath TV spojenci zasáhli nejméně 35 húthijských cílů. Zdroje Al Hadath navíc uvádějí, že při útoku byli zabiti tři vysoce postavení představitelé Ansar Alláha.

V návaznosti na eskalaci palestinsko-izraelského konfliktu v Pásmu Gazy Hútíové prohlásili, že zaútočí na izraelské území a nedovolí lodím, které jsou s nimi spojeny, proplouvat vodami Rudého moře a průlivu Bab el-Mandeb, dokud nebude operace v palestinské enklávě zastavena. Ústřední velení americké armády odhaduje, že Hútíové od poloviny listopadu loňského roku zaútočili na více než 20 civilních plavidel.

V noci na 12. ledna americké a britské ozbrojené síly za použití letadel, lodí a ponorek nejprve udeřily na cíle Ansar Alláha v několika jemenských městech, včetně Saná a Hodeidy. Mezi cíle útoku patřila stanoviště raket a dronů i radarové stanice Hútíů. Následně začaly USA pravidelně zasahovat húthijská raketová zařízení uvnitř Jemenu. Po operaci z 12. ledna Spojené království uvedlo, že nemá v plánu zapojit se do dalších útoků.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here