USA nejsou schopny zopakovat závody ve zbrojení z dob studené války

Spojené státy dnes nejsou schopny uskutečnit závody ve zbrojení ve stylu éry studené války, což je požehnáním pro řadu zemí, které by takové soupeření mohlo zruinovat, prohlásil na diskusi Valdajského klubu věnované strategické stabilitě Dmitrij Stefanovič, vědecký pracovník Centra pro mezinárodní bezpečnost Ústavu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů (IMEMO) při Ruské akademii věd.

»V budoucnu se ještě můžeme dočkat nějakých závodů ve zbrojení, ale vedle vrcholu studené války nám to bude připadat velmi bezvýznamné, jednoduše proto, že nyní je na mezinárodní scéně mnohem více aktérů a mnohem více možností. Pro některé země by však takové závody mohly být katastrofou. Pro Spojené státy bude pravděpodobně nemožné hrát roli, kterou hrály v minulém století, v 70. a 80. letech,« domnívá se.

Podle Stefanoviče je pro zabránění novým nespoutaným závodům ve zbrojení nutné pracovat na strategické stabilitě i na sféře kontroly zbrojení.

»Kontrola zbrojení nám poskytuje určitou – alespoň minimální – úroveň předvídatelnosti. Umožňuje vytvářet plány rozvoje národních ozbrojených sil, aby protivník náhle nezískal převahu, a zároveň aby nedocházelo k nadměrnému hromadění sil na naší straně. Pokud totiž není jistota, jakými zbraněmi protivník disponuje, pak přirozeně můžete začít plánovat vlastní vojenský rozvoj na základě těch nejnepříznivějších scénářů,« uvedl expert.

Profesor Dmitrij Trenin, vědecký pracovník Národní výzkumné univerzity Vyšší ekonomické školy a vedoucí výzkumný pracovník IMEMO RAS, během diskuse poznamenal, že »svět se změnil a vznikl multipolární jaderný svět, mnohem složitější a mnohem méně kontrolovatelný«.

»V dnešním světě již neexistuje rusko-americká strategická stabilita,« dodal expert. »Nyní je čas začít vážně diskutovat o strategické stabilitě a odstrašování v multipolárním jaderném světě, ve kterém žijeme a kde hlavním problémem je, co dělat s americkou hegemonií.«

»Odborníci by měli budovat ne protiamerický svět, ne protizápadní svět, ale svět, ve kterém by bylo možné nejen nově definovat strategickou stabilitu a odstrašování, ale také budovat vztahy v rámci ŠOS, v rámci Velkého euroasijského partnerství. Budovat vztahy, které by neponechávaly prostor pro to, aby se některá země stala hegemonem,« uzavřel.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy