USA nemají páky na to, aby Afriku odradily od spolupráce s Ruskem

Spojené státy nemají dostatek prostředků a nástrojů k tomu, aby donutily africké země přestat spolupracovat s Ruskem. Agentuře TASS to řekl Andrej Maslov, ředitel Centra afrických studií HSE.

Maslov přitom připustil, že Washington může zesílit tlak na africké země ve snaze zabránit jejich kontaktům s Ruskem a jeho představiteli.

»Je důležité, že Afričané budou určitě hájit svou nezávislost – nezávislost rozhodování. Američané nemají dostatek prostředků ani nástrojů, aby Afričany přiměli vzdát se vztahů s Ruskem,« řekl expert. Afrika má podle něj sama zájem na rozvoji vztahů s Ruskem. »Dodáváme jim obilí, hnojiva a zboží, které je rozhodující pro jejich rozvoj,« dodal.

Maslov také zdůraznil, že africké země mají zájem na tom, aby se struktura světové ekonomiky a politiky odklonila od jednopolárního systému. Africké země podle něj již »dělají to, co považují za výhodné«. »A za výhodnou považují situaci, kdy se vztahy se všemi rozvíjejí dynamicky a bez jakékoli diskriminace,« poznamenal s tím, že »Američané prosazují svůj vlastní program, ale spíše neúspěšně«.

Expert současně upozornil na skutečnost, že tlak USA na Afriku probíhá v osobní rovině: »Je to tlak na konkrétní osoby s rozhodovací pravomocí.« Podle něj však »systémy veřejné správy v Africe mají dostatečnou úroveň imunity, aby odolaly personalizovanému tlaku ze strany USA«.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy