USA očekávají oznámení o významných dodávkách zbraní na Ukrajinu

Administrativa Spojených států očekává v nadcházejících týdnech oznámení o nových významných dodávkách zbraní na Ukrajinu, uvedl ve středu poradce Bílého domu pro národní bezpečnost USA Jake Sullivan.

»Myslím, že svobodný svět, národy, které se shromáždily na podporu Ukrajiny, musí tuto podporu nejen potvrdit, ale zdvojnásobit, a že součástí toho je, abychom se ujistili, že dodáváme skutečné materiální, hmatatelné schopnosti, které Ukrajina potřebuje,« řekl Sullivan, který se chystal zúčastnit se akcí u příležitosti 80. výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii.

»Myslím, že v nadcházejících týdnech můžete očekávat oznámení o dalších dodávkách významných schopností na Ukrajinu,« dodal Sullivan.

Slavnostní ceremonie připomínající vylodění v Normandii v červnu 1944 v Den D se mají konat v Normandii a Bretani mezi 6. a 8. červnem.

Největší akce se uskuteční 6. června na pláži Omaha a zúčastní se jí 25 hlav států a vlád, včetně amerického prezidenta Joea Bidena a britského krále Karla III. Pozván byl rovněž ukrajinský vůdce Volodymyr Zelenský.

Koncem dubna podepsal americký prezident Joe Biden balíček zákonů schválených Kongresem USA, který obnovuje dodávky zbraní Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Balíček měl hodnotu 95 miliard dolarů. Jeho součástí je 61 miliard dolarů pro Kyjev.

Ihned poté, co hlava státu tyto zákony podepsala, Pentagon oznámil, že pošle Ukrajině zbraně a vybavení v hodnotě jedné miliardy dolarů. Washington pak Kyjevu přidělil další várku zbraní v hodnotě 400 milionů dolarů.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy