Home Zahraničí USA s další obrannou dohodou získají přístup na 17 vojenských základen ve...

USA s další obrannou dohodou získají přístup na 17 vojenských základen ve Švédsku

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Dohoda o vojenské spolupráci mezi Spojenými státy a Švédskem dává Ozbrojeným silám USA právo a možnost využívat 17 švédských základen, zařízení a vojenských zón. Uvádí se to v dohodě zveřejněné na internetových stránkách vlády království.

Tyto základny, zóny a zařízení se nacházejí po celém Švédsku, včetně Kiruny, Östersundu a Luleå na severu země, Halmstadu na jihozápadě a Ronneby na jihu, Visby na ostrově Gotland, Uppsaly vzdálené 70 kilometrů od hlavního města. Na seznamu je také námořní základna Berg na stockholmském souostroví.

Ministři obrany Švédska a USA Paul Jonsson a Lloyd Austin podepsali v úterý dohodu o vojenské spolupráci, uvedl úřad švédské vlády. »To znamená, že se země dohodly na podmínkách působení amerických vojáků na švédském území. Dohoda upravuje mimo jiné otázky, jako je právní postavení americké armády, přístup do oblastí základen a skladování ve Švédsku,« vysvětlila kancelář.

USA mají uzavřeny dohody o vojenské spolupráci s velkým počtem evropských zemí, uvádí se v tiskové zprávě. Norsko jednu z nich podepsalo v roce 2021, zatímco Finsko a Dánsko v současné době o takové smlouvě s USA jednají. Aby dohoda vstoupila v platnost, musí ji schválit švédský parlament. Zákonodárný sbor bude muset rovněž rozhodnout o změnách ústavy potřebných k provedení smlouvy. To se uskuteční v roce 2024.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here