USA se koncem roku 2022 připravovaly na jaderný úder na Ukrajině

Koncem roku 2022 se USA začaly »důsledně připravovat« na to, že Rusko potenciálně zasáhne Ukrajinu jadernou zbraní, ale americké zpravodajské služby nenašly žádné důkazy o tom, že by se tyto obavy měly o co opřít, uvedla CNN s odvoláním na dva vysoké úředníky administrativy Joea Bidena.

Podle těchto úředníků měl Washington v létě 2022 podezření, že by Rusko mohlo použít jaderné zbraně v zóně zvláštní vojenské operace. V tomto období od konce léta do podzimu 2022 svolala Rada národní bezpečnosti řadu schůzek, na kterých byly připraveny pohotovostní plány pro případ jaderného úderu na Ukrajinu, uvedla CNN.

Zároveň, jak zdůraznila televizní stanice, »USA v žádném okamžiku nezjistily zpravodajské informace, které by naznačovaly, že Rusko podniká kroky k mobilizaci svých jaderných sil k provedení takového útoku«.

»Sledování takovýchto pohybů jeho ruských jaderných sil jsme samozřejmě přikládali vysokou prioritu,« poznamenal jeden ze zdrojů CNN.

»A v žádném okamžiku jsme nikdy nezaznamenali žádné náznaky typů kroků, které bychom od nich očekávali, pokud by se vydali cestou k použití jaderných zbraní,« zdůraznil.

V létě 2023 americký prezident Joe Biden prohlásil, že neexistuje žádná možnost, že by Rusko v souvislosti s krizí na Ukrajině použilo jaderné zbraně.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov zase dříve poznamenal, že zatímco západní lídři se denně oddávají jaderné rétorice, Rusko nemá nejmenší chuť se k ní připojit. Peskov rovněž připomněl, že Moskva může použít jaderné zbraně pouze v souladu s ustanoveními své jaderné doktríny.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy