USA zablokovaly rezoluci Rady bezpečnosti, která Palestině měla přiznat plné členství v OSN

Spojené státy využily svého práva veta a zablokovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která Palestině přiznává plné členství v OSN, informoval zpravodaj agentury TASS.

Pro dokument hlasovalo celkem 12 zemí včetně Ruska a Číny, zatímco dvě země – Švýcarsko a Velká Británie – se hlasování zdržely. Spojené státy byly jedinou zemí, která hlasovala proti navrhované rezoluci.

Malta, která tento měsíc předsedá Radě bezpečnosti OSN, 4. dubna vyhověla žádosti Palestiny o obnovení procesu jejího členství v OSN. Palestinská diplomacie ke své žádosti připojila podpůrné dopisy skupiny arabských zemí při OSN, Organizace islámské spolupráce a Hnutí nezúčastněných zemí. Další příloha dokumentu obsahuje seznam 140 zemí, které již Palestinu uznaly jako suverénní zemi.

Palestina požádala o vstup do OSN jako plnoprávný člen již v roce 2011, ale později se rozhodla zůstat v současném statusu stálého pozorovatele. Podle Mansúra bylo cílem přesvědčit váhající státy, že Palestina si zaslouží stát se plnoprávným členem světové organizace. Země se statusem stálého pozorovatele se mohou účastnit většiny akcí OSN a mají přístup prakticky ke všem dokumentům, ale nemají hlasovací právo. Jedinou další zemí se statusem stálého pozorovatele je v tuto chvíli Svatý stolec (Vatikán).

Členství v OSN uděluje Valné shromáždění na základě doporučení Rady bezpečnosti OSN. Nabídku na členství musí schválit devět z patnácti členů Rady bezpečnosti za předpokladu, že žádný ze stálých členů (Spojené království, Čína, Rusko, Spojené státy a Francie) nevyužije svého práva veta. Poté se záležitost dostane k Valnému shromáždění OSN, kde musí získat podporu nejméně dvou třetin členů, aby byla schválena.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy