Útok Francie na Niger bude Mali a Burkina Faso považovat za vyhlášení války

Burkina Faso a Mali budou považovat jakýkoli vojenský zásah v Nigeru za vyhlášení války proti nim, informovala v úterý agentura AFP s odvoláním na společné prohlášení obou zemí.

»Jakýkoli vojenský zásah proti Nigeru bude považován za vyhlášení války Burkině Faso a Mali,« uvádí se v prohlášení.

Agentura Reuters napsala, že Francie údajně k vojenské akci proti Nigeru povolení. Předchozí nigerská vláda totiž povolila Francii »zahájit údery« na hlavní město země s cílem osvobodit svrženého prezidenta Mohameda Bazouma. Jeden ze strůjců převratu, plukovník Amadou Abdraman, v pondělí prohlásil, že povolení podepsal nigerský ministr zahraničí.

Večer 26. července povstalci ve státní televizi oznámili svržení prezidenta Mohameda Bazouma, uzavření hranic republiky, zákaz vycházení, pozastavení platnosti ústavy a zákaz činnosti politických stran.

Dne 28. července prohlásili, že hlavou státu se stal generál Abdurahmane Tchiani. Během převratu vedl prezidentskou gardu, jejíž jednotky zadržely Bazouma a nadále ho drží ve vazbě.

V pondělí BBC informovala, že nové nigerské úřady pozastavily vývoz uranu a zlata do Francie. Niger je sedmým největším producentem uranu na světě, který se na celosvětové produkci podílí 5 %. Podle francouzských masmédií se Niger podílí na 15-17 % uranu, který se ve Francii používá k výrobě elektřiny.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy