Útok na východě Konga z minulého týdne si podle nového odhadu vyžádal 272 obětí

Bojovníci konžské povstalecké skupiny M23 minulý týden na východě Konga zabili 272 civilistů, uvedla dnes konžská vláda podle agentury Reuters. Původní odhady uváděly 50 obětí. Rebelové odpovědnost za útok odmítají.

Agentura AFP cituje ministra průmyslu Juliena Paluka, podle něhož zemřelo »zhruba 300 lidí«. Paluku, který býval guvernérem provincie Severní Kivu, kde se útok odehrál, vystoupil na tiskové konferenci s mluvčím vlády. Povstalci z M23 s vládními vojsky bojují už několik měsíců.

Informace o masakru v Kishishe v Severním Kivu už ve čtvrtek potvrdila organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) a americký diplomat. Nesdělili ale žádné podrobnosti.

Zástupci Konga, Rwandy, Burundi, Angoly a bývalý keňský prezident Uhuru Kenyatta teprve v říjnu po summitu v Luandě vyhlásili příměří na východě Konga, kde se opět rozhořely boje mezi konžskou armádou a povstalci M23. Ozbrojená skupina vznikla v roce 2012 na východě Konga z bývalých členů někdejšího tutsijského povstaleckého Národního kongresu na obranu lidu. Od května vede nejvytrvalejší ofenzivu za poslední roky. Podle expertů OSN ovládala skupina v červenci v Kongu téměř třikrát větší území, než tomu bylo v březnu. Konžská armáda viní rwandské vojáky, že podnikají invazi do Konga v přestrojení. Rwanda opakovaně odmítla, že by rebely podporovala.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy