V Británii se z tisíců ukrajinských uprchlíků stali bezdomovci

Nejméně 15 000 ukrajinských uprchlíků se ve Velké Británii stalo bezdomovci, což je asi 7,5 % z jejich celkového počtu. Informoval o tom list The Daily Telegraph s odvoláním na údaje ministerstva pro regionální rozvoj a bydlení.

V současné době platí pro Ukrajince ve Velké Británii tzv. sponzorský program pro žadatele o azyl: k tomu potřebují pozvání od jednotlivců, charitativních organizací nebo komunit, které uprchlíkům garantují přístřeší nebo platí samostatné ubytování. Britům, kteří se ujmou uprchlíků, vyplácí vláda měsíčně 350 liber (445 USD). Tato částka se zvyšuje na 500 liber (635 USD) měsíčně po prvním roce, kdy britské rodiny hostí ukrajinské uprchlíky.

V rámci tohoto programu se do království přestěhovalo přibližně 130 000 Ukrajinců. Ukrajinským uprchlíkům poskytli útočiště zejména britský ministr zahraničí David Cameron a ministr obrany Grant Shapps. Hovorci deníku Daily Telegraph poznamenali, že mnoho ukrajinských uprchlíků se stává bezdomovci, protože sponzoři se zavazují poskytnout ubytování pouze na šest měsíců a pak mohou jednat podle svého uvážení.

Kromě programu sponzorství Spojené království spustilo program slučování rodin, aby do země mohli přijet příbuzní těch Ukrajinců, kteří žili ve Spojeném království před ruskou speciální operací. Využilo ho více než 70 000 ukrajinských občanů. Dne 19. února byl tento program zrušen. Oba programy původně předpokládaly vydávání víz ukrajinským uprchlíkům na tři roky. Tento týden bylo oznámeno, že budou prodloužena o dalších 18 měsíců.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy