V Turecku byl zadržen starosta města, které bylo nejvíce postiženo zemětřesením

Bezpečnostní složky zadržely starostu města Nurdağı v provincii Gaziantep Ockeşe Kavaka v rámci vyšetřování masivního zřícení budov při zemětřesení 6. února. Informoval o tom v sobotu list Türkiye.

Podle listu je Kavak stíhán za podíl na porušování pravidel výstavby domů ve městě, které vedlo k úmrtí mnoha místních obyvatel. Proti Kavakovi v případu vystupuje také Yunus Kaya, majitel developerské společnosti CCK Construction, která se podílela na výstavbě zřícených domů.

Město Nurdağı je považováno za nejhůře postižené město v Turecku v důsledku zemětřesení. Většina domů je buď zničená, nebo v havarijním stavu. Turecké úřady již dříve oznámily záměr je zcela zbourat a znovu postavit.

Otřesy každé tři minuty

Po zemětřeseních z 6. února dochází v Turecku k následným otřesům v průměru jednou za tři minuty. Na sobotním brífinku v Ankaře to uvedl Orhan Tatar, vedoucí odboru minimalizace rizik tureckého Úřadu pro mimořádné situace (AFAD). Zaznamenáno bylo 9470 následných otřesů.

K zemětřesením o síle 7,7 a 7,6 stupně Richterovy škály došlo v rozmezí 9 hodin 6. února v provincii Kahramanmaras na jihovýchodě Turecka. Otřesy, po nichž následovaly stovky následných otřesů, byly cítit v 10 provinciích republiky a v sousedních zemích, z nichž nejvíce byla postižena Sýrie. Dne 20. února došlo v provincii Hatay ke dvěma novým otřesům půdy o síle 6,4 a 5,8 stupně. Počet obětí v Turecku činil 44 218. Podle syrského ministerstva zdravotnictví se obětí přírodních katastrof v zemi stalo nejméně 1 414 osob a 2 349 osob bylo zraněno. Vzhledem k tomu, že nejvíce byly postiženy oblasti kontrolované Damaškem, mezinárodní nevládní organizace se domnívají, že počet obětí a mrtvých je vyšší.

(jb, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy