Ve věku 96 let zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min

Ve věku 96 let dnes zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min. Zemřel v Šanghaji ve 12.13 místního času (5.13 SEČ) na leukémii a mnohočetné selhání orgánů.

Ťiang Ce-min se narodil 17. srpna 1926 ve východočínské provincii Ťiang-su. Od června 1989 do listopadu 2002 zastával funkci generálního tajemníka Ústředního výboru KSČ. V letech 1993 až 2003 působil jako prezident ČLR. Do čínských dějin se zapsal především díky ekonomickým reformám – přivedl Čínu do Světové obchodní organizace (WTO) a umožnil soukromé podnikání.

V Číně si Ťiang Ce-mina připomínají jako uznávaného vůdce požívajícího vysoké prestiže a bojovníka ve věci socialismu s čínskými rysy. »Ťiang Ce-min byl vynikajícím vůdcem se vznešenou prestiží, kterého široce uznávali KS Číny, Čínská lidová osvobozenecká armáda a lidé různých etnických skupin po celé zemi, byl velkým marxistou, velkým proletářským revolucionářem, politikem, vojenským stratégem, diplomatem, komunistickým bojovníkem prověřeným zkouškami času, vynikajícím lídrem ve velké věci socialismu s čínskými rysy, jádrem třetí generace ústředního kolektivního vedení Komunistické strany Číny a hlavním autorem důležité myšlenky ‘tří zástupců’,« stojí v oznámení o jeho úmrtí.

(pr)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy