Vedoucí představitelé EU nejsou spokojeni s výsledky práce von der Leyenové v čele EK

Lídři zemí EU jsou nespokojeni s výsledky práce Ursuly von der Leyenové ve funkci předsedkyně Evropské komise (EK). Informoval o tom deník Neue Zürcher Zeitung.

Podle jeho informací zástupci vedení mnoha zemí EU, kteří dříve von der Leyenovou podporovali, nyní vyjadřují nespokojenost s výsledky její práce. Šéfové zemí EU jsou nespokojeni zejména s oslabováním evropské ekonomiky a fixací EK na klimatickou politiku. Někteří z nich navíc von der Leyenovou obviňují z kamarádíčkování a nedostatečné politické transparentnosti.

Jak publikace píše, v roce 2019 kandidaturu von der Leyenové na post šéfky EK podporoval zejména francouzský prezident Emmanuel Macron, nyní ji však také kritizuje. Nedávno francouzský lídr prohlásil, že činnost předsedy Evropské komise by neměla být »příliš politizována«.

Již dříve Marie-Agnes Strack-Zimmermannová, předsedkyně výboru pro obranu Spolkového sněmu, kritizovala von der Leyenovou za to, že nijak nepřispívá k řešení nejdůležitějších problémů Evropské unie, včetně toho, že se nestará o bezpečnost Evropy. Šéfka EK se podle ní navíc dostatečně neangažuje ve vojenské spolupráci a posilování EU.

Ursula von der Leyenová byla oficiálně nominována jako kandidátka na post šéfky Evropské komise na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) 7. března v Bukurešti. Její nominace na druhé funkční období nebyla překvapením, neboť byla jedinou kandidátkou EPP. Podle základních dokumentů Evropské unie je jmenování šéfa EK prováděno rozhodnutím vedoucích představitelů EU na summitu EU. Z právního hlediska nemají výsledky voleb do Evropského parlamentu ani formální podpora kandidáta tou či onou stranou s tímto procesem nic společného.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy