Šimpanzi si prokazatelně zachovávají schopnost učit se i v dospělosti

Afričtí a evropští vědci zjistili, že šimpanzi jsou schopni se učit novým dovednostem a zdokonalovat se v nich nejen v dětství, ale i v dospělosti. To naznačuje podobnou schopnost učení u společného předka lidí a vyšších primátů, napsali vědci v článku v časopise PLoS Biology.

»Naše pozorování ukazují, že šimpanzi se zdokonalují v používání nástrojů k získávání těžko dostupné potravy i v dospělosti. To podporuje hypotézu, že vývoj velkých mozků u společných předků vyšších primátů a lidí jim umožnil zachovat si schopnost učení po celá první dvě desetiletí života,« napsali vědci.

K tomuto závěru dospěla skupina afrických a evropských primatologů pod vedením vedoucího vědeckého pracovníka Ústavu evoluční antropologie v Lipsku Romana Wittiga během pozorování života 70 volně žijících šimpanzů žijících v národním parku Tai na Pobřeží slonoviny. Vědci na jeho území nainstalovali sadu kamer, s jejichž pomocí v letech 2013-2020 studovali každodenní život opic.

Místní šimpanzi, jak pozorovali primatologové, často používali různé nástroje, včetně špičatých klacků, k získávání hmyzu z kmenů stromů a k získávání jiné těžko dostupné potravy. Vědce začalo zajímat, jak se primáti tuto dovednost naučili a jak se jejich dovednost používat nástroje v průběhu času měnila. S touto myšlenkou výzkumníci sledovali interakce jednotlivých šimpanzů s nástroji.

Když vědci začali analyzovat shromážděná videa, zjistili, že schopnost lidoopů pracovat s nástroji v různých kontextech se zlepšovala nejen během dětství a dospívání (prvních šest let života šimpanzů), ale nejméně po dobu prvních 15 let jejich existence. Během této doby se primáti postupně naučili správně držet nástroje v tlapách a efektivněji s nimi manipulovat při shánění potravy.

Tato pozorování naznačují, že šimpanzi si schopnost učit se zachovávají i v dospělosti, čímž se podobají lidem a liší se od ostatních savců, kteří tuto schopnost po dětství ztrácejí. Podle primatologů to naznačuje, že podobná schopnost, která se později stala jedním z hnacích mechanismů technologické evoluce člověka, byla vlastní společnému předkovi lidí a šimpanzů, stejně jako dalším dávným hominidům s velkým mozkem.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy