Home Zahraničí »Velká« ekonomika v »malých« balíčcích

»Velká« ekonomika v »malých« balíčcích

Do čínského lunárního Nového roku zbývá ještě více než deset dní. Webové stránky expresních doručovacích služeb umístily nápisy »během Svátků jara nezavíráme« a střediska přepravy nákladů a servisní místa budou fungovat normálně. Zákaznický servis bude k dispozici nepřetržitě denně… Čínské společnosti expresních služeb jasně oteplují hospodářský rozvoj.

Podle oficiálních údajů zveřejněných 22. ledna čínskou vládou dosáhl kumulativní objem expresních dodávek v Číně za rok 2023 celkem 132,07 miliardy, což představuje meziroční nárůst o 19,4 % a je to na prvním místě na světě deset po sobě jdoucích let. Tyto expresní dodávky zahrnují tuzemské i mezinárodní expresní dodávky s obchodními partnery rozloženými po celém světě. Když se podíváme vertikálně, v posledních deseti letech dosáhl čínský objem expresních dodávek obrovského skoku z desítek miliard na stovky miliard. Z horizontálního hlediska představuje čínské expresní doručování více než 60 % globálního celku. »Počítač pro diagnostiku automobilu byl doručen za méně než pět dní po objednání online.« Nedávné zkušenosti španělského spotřebitele José Rodrigueze s přeshraniční spotřebou ho ohromily rychlostí čínského expresního doručení.

Jako důležitá součást moderního odvětví služeb je objem expresních dodávek důležitým ukazatelem fyzického množství pro sledování čínské ekonomiky. Co pohání rozkvět čínského odvětví expresního doručování? To je neoddělitelné od přitažlivosti strany poptávky, »úžasné« strany nabídky a silné podpory zprostředkovatelských kanálů.

Prvním důvodem, proč expresní doručování probíhá, je, že ho kupují spotřebitelé. Více než 1,4 miliardy Číňanů tvoří nejslibnější spotřebitelský trh na světě. V průměru se denně generuje 350 milionů balíčků, což je současný rozsah čínského expresního doručování. V roce 2023 přispěly čínské konečné spotřební výdaje 82,5 % k hospodářskému růstu a poháněly hospodářský růst o 4,2 procentní body. V současné době rozsah čínských uživatelů internetu přesahuje jednu miliardu a on-line maloobchodní prodej fyzického zboží představuje 27,6 %, tedy téměř třetinu, celkového maloobchodního prodeje spotřebního zboží ve společnosti.

Na straně nabídky je schopnost rychlého dodávání spojena se zkušeností a spokojeností zákazníka. V současné době je Čína jedinou zemí na světě, která má všechny průmyslové kategorie uvedené v průmyslové klasifikaci OSN. Silné průmyslové podpůrné schopnosti a výhody dodavatelského řetězce poskytují silné záruky rychlosti výroby a reakce čínských podniků.

Osoba odpovědná za továrnu na oblečení a klobouky ve městě Ž‘-čao v provincii Šan-tung představila, že celý proces od přijetí vzorů od zahraničních zákazníků až po výrobu vzorků lze zvládnout do 24 hodin. Nárůst přeshraničního e-obchodu rychle udělal čínské produkty populární v zahraničí. To je také důvod, proč v roce 2023 na pozadí slabého nebo dokonce klesajícího mezinárodního obchodu rostl proti tomuto trendu čínský přeshraniční vývoz elektronického obchodu o 19,6 %. Tento trend se také odráží v objemu čínského expresního doručování v roce 2023: mezinárodní expresní doručování a doručování do Hongkongu, Macaa a na Tchaj-wan vzrostlo meziročně o 52 %, což je 2,7násobné celkové tempo růstu.

Mezi nabídkou a poptávkou jsou dopravní infrastruktura a logistický systém jako »cévy« zajišťující hladký tok zboží. V současné době Čína vybudovala největší vysokorychlostní železniční síť na světě, dálniční síť a prvotřídní přístavní klastr, vytvořila obrovskou síť s jednosměrnou délkou více než 48,7 milionů kilometrů a přes 230 tisíc stanic pro expresní dodávky, které denně obslouží více než 700 milionů lidí. Jak řekl James Stone, předseda Plymouth Rock Assurance Company ve Spojených státech, »Čínská vláda je velmi kvalifikovaná v oblasti infrastruktury. Vysoce kvalitní dálnice a železnice vytvořily podmínky pro efektivní přepravu zboží za nízké náklady«.

Co je důležitější, inteligence a informatizace logistiky byly upgradovány na hardware s »mozkem«. V inteligentním logistickém parku ve městě Čching-tao v provincii Šan-tung se zdá, že police plné zboží mají »nohy« a automaticky projíždějí areálem. Jsou to roboti pod policí pro třídění a manipulaci. Efektivita třídění převyšuje manuální práci více než pětkrát a inteligentní zařízení zkracují průměrnou dodací lhůtu o 12 sekund na každém balíčku… Zrychlení doručování malých balíčků odráží živou vitalitu vysoce kvalitního hospodářského rozvoje Číny.

V současné době se čínské expresní doručování stalo zářivou vizitkou Číny. Objem podnikání se neustále zvyšuje, což odráží nárůst výroby a spotřeby, což podporuje uvolnění poptávky. Každý malý balíček je živou poznámkou pod čarou stability a zlepšování čínské ekonomiky.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here