Home Pel mel Věda a příroda Ničení »zestárlých« buněk zvyšuje účinnost chemoterapie

Ničení »zestárlých« buněk zvyšuje účinnost chemoterapie

Evropští molekulární biologové zjistili, že účinnost chemoterapie rakoviny kůže lze zvýšit selektivním zabíjením »zestárlých« nádorových buněk pomocí imunoterapie, která blokuje buněčný receptor PD-L2. Informovala o tom tisková služba španělského Institutu pro biomedicínský výzkum (IRB).

»Jak ukázaly naše pokusy na myších, blokování činnosti receptorů PD-L2 ve ‚zestárlých‘ melanomových buňkách významně zlepšilo účinnost chemoterapie. Tento objev naznačuje možnost využití imunoterapie, inhibující činnost tohoto buněčného receptoru, jako doplňku standardní chemoterapie u této formy nádorů,« uvedl vedoucí vědeckého týmu IRB Manuel Serrano.

Vědci k tomuto závěru dospěli při sledování toho, jak chemoterapie ovlivňuje chování a vlastnosti kultur melanomových buněk, jedné z nejčastějších forem rakoviny kůže. Zajímalo je, proč tyto léky někdy na nádor nepůsobí a zvyšují jeho odolnost vůči jiným formám chemoterapie a dalším způsobům léčby rakoviny.

Pokusy ukázaly, že zvýšená odolnost nádoru vůči následné chemoterapii a dalším formám léčby rakoviny je způsobena tím, že se v něm objevuje zvláštní kategorie »zestárlých« buněk. Tyto nádorové buňky se přestaly množit a začaly produkovat velké množství proteinu PD-L2, jednoho z buněčných receptorů, s nímž aktivně interagují imunitní buňky.

Tato molekula potlačuje aktivitu lymfocytů, které ničí nádorové buňky, a přitahuje pozornost jiných buněk, které narušují schopnost imunitního systému bojovat s rakovinou. Na základě tohoto pozorování Serrano a jeho kolegové vyzkoušeli, co se stane, když se pokusí selektivně neutralizovat molekuly PD-L2 v melanomových buňkách pomocí protilátek schopných navázat se na tento protein.

Jak ukázaly pokusy na myších, takový postup výrazně zlepšil účinnost chemoterapie a snížil pravděpodobnost vzniku metastáz. Došlo k tomu v důsledku toho, že neutralizace proteinu PD-L2 vedla k vyčištění nádoru od stárnoucích nádorových buněk, což mělo za následek, že imunitní systém začal novotvar napadat, místo aby ho chránil. To svědčí ve prospěch kombinovaného použití chemoterapie a protilátek, které blokují receptory PD-L2, uzavřeli vědci.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here