Home Zahraničí Venezuela zvyšuje počet vojáků u hranic s Guyanou

Venezuela zvyšuje počet vojáků u hranic s Guyanou

FOTO - X

Venezuelské úřady posilují své ozbrojené síly na hranici Guyana-Essequibo, uvádí The Wall Street Journal.

Podle deníku Venezuela na hranici nasazuje lehké tanky, raketami vybavené hlídkové čluny a obrněné transportéry, což potvrzují satelitní snímky.

Noviny poznamenávají, že na konci loňského roku měla Venezuela ve svých ozbrojených silách asi 150 000 vojáků. Guyanské síly zase čítaly asi 3000 vojáků.

»Nejsme překvapeni zlou vůlí Venezuely,« cituje The Wall Street Journal prohlášení, které mu poskytlo guyanské ministerstvo zahraničí. »Jsme zklamáni, ale ne překvapeni.«

Spor mezi Venezuelou a Guyanou o vlastnictví území západně od řeky Essequibo, nazývaného Guyana-Essequibo, trvá již více než 100 let. Územní konflikt se ještě vyostřil, když byla v roce 2015 objevena ložiska obsahující nejméně 10 miliard barelů ropy a Guyana udělila společnosti ExxonMobil koncesi na těžbu ropy v mořském šelfu, jehož hranice nejsou vymezeny.

Dne 14. prosince se po jednáních v Kingstownu Venezuela a Guyana zavázaly, že se při řešení územního konfliktu zřeknou použití síly, potvrdily svůj závazek zachovat Latinskou Ameriku jako zónu míru a vyhnout se zhoršování situace ve sporné oblasti Guyana-Essekibo.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here