Home Zahraničí Více než polovina německých podniků se potýká s nedostatkem pracovníků

Více než polovina německých podniků se potýká s nedostatkem pracovníků

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Více než polovina německých podniků čelí nedostatku kvalifikovaných pracovníků. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila německá průmyslová a obchodní komora (DIHK).

»Problémy s obsazováním pracovních míst ve firmách se v meziročním srovnání opět prohloubily, přestože řada podniků očekává ekonomicky obtížný rok a omezila plány týkající se personálu,« uvedla DIHK.

Průzkumu se koncem loňského roku zúčastnilo téměř 22 000 podniků. Rekordních 53 procent respondentů uvedlo, že jejich podnik nemůže obsadit všechna volná pracovní místa, protože nedokáže najít vhodné pracovníky. O rok dříve činil tento podíl 51 procent.

»Vycházíme z toho, že zhruba dva miliony pracovních míst v Německu zůstávají neobsazené,« uvedl náměstek šéfa DIHK Achim Dercks při prezentaci výsledků průzkumu. Podniky tak podle něj přicházejí o produkci v hodnotě téměř 100 miliard eur (2,4 bilionu Kč).

Dercks rovněž varoval, že současná stabilní situace na trhu práce a velká nabídka volných pracovních míst »nesmí vést k mylnému závěru, že vše jde relativně hladce a většině podniků se daří dobře«. Nedostatek pracovních sil v kombinaci s vysokými cenami energií a problémy souvisejícími s bojem proti klimatickým změnám by podle něj mohl vést k přesunování výroby i služeb do zahraničí.

Spolkový statistický úřad minulý týden oznámil, že míra nezaměstnanosti v Německu se v prosinci proti listopadu zvýšila o 0,1 procentního bodu na 5,4 procenta. V bilanci za celý loňský rok pak míra nezaměstnanosti podle úřadu činila 5,3 procenta, což představuje meziroční pokles o 0,4 procentního bodu.

(jb, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here