Home Zahraničí Výroční konference WEF vyzývá ke spolupráci uprostřed globální ekonomické nejistoty

Výroční konference WEF vyzývá ke spolupráci uprostřed globální ekonomické nejistoty

Lidé míjejí logo Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu, 14. ledna 2024. FOTO - Xinhua/Lian Yi

Světové ekonomické fórum (WEF) v pondělí vyzvalo k posílení globální spolupráce, aby bylo možné čelit výzvám plynoucím z ekonomické nejistoty.

Více než polovina předních světových ekonomů ve svém výhledu pro letošní rok, který byl zveřejněn na 54. výročním zasedání WEF, uvedla, že v roce 2024 očekává pokles světové ekonomiky. Sedm z deseti zároveň uvedlo, že tempo geoekonomické fragmentace se bude zrychlovat.

»Nejistota je klíčovým slovem pro většinu ekonomik na celém světě, včetně Číny. Pozitivní je, že Čína je jednou z mála velkých ekonomik na světě, která se nepotýká s inflací, ani nemá problémy s velmi vysokými úrokovými sazbami,« uvedla výkonná ředitelka WEF Saadia Zahidiová.

Saadia Zahidiová, výkonná ředitelka Světového ekonomického fóra (WEF), při rozhovoru v sídle WEF ve švýcarské Ženevě 1. května 2023. FOTO – Xinhua/Lian Yi

Tváří v tvář stupňujícímu se globálnímu rozkolu a nejistotě se na 54. výročním zasedání WEF sešli vedoucí představitelé z celého světa, aby vedli týdenní dialog zaměřený na posílení spolupráce a pěstování partnerství.

Pod heslem »Obnovení důvěry« se zasedání zaměřuje na čtyři priority: dosažení bezpečnosti a spolupráce v roztříštěném světě; vytváření růstu a pracovních míst v nové éře; využívání umělé inteligence jako hnací síly ekonomiky a společnosti a formulování dlouhodobé strategie pro ochranu klimatu, životního prostředí a energetiky.

Klaus Schwab, zakladatel a výkonný předseda WEF, zdůraznil naléhavost obnovení důvěry v roztříštěném světě s rostoucími sociálními rozdíly. Zdůraznil, že je třeba překonat krizové řízení a zabývat se základními příčinami.

Na snímku pořízeném 14. ledna 2024 je zachycen pohled na Kongresové centrum pro výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) 2024 ve švýcarském Davosu. FOTO – Xinhua/Lian Yi

Na fóru budou představeny nejnovější návrhy týkající se globální bezpečnosti, obchodu, hospodářského růstu, pracovních míst, opatření v oblasti klimatu a přírody, energetické transformace, technologického převratu a péče o zdraví a blahobyt.

Prezident WEF Borge Brende zdůraznil nutnost inovativní spolupráce veřejného a soukromého sektoru a uvedl, že »fórum poskytuje strukturu pro rozvoj výzkumu, aliancí a rámců, které podporují… spolupráci v průběhu celého roku«. Dodal, že výroční zasedání poslouží i k prohloubení vazeb mezi vedoucími představiteli.

(Xinhua)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here