Výstavba »přelomové« továrny na baterie společnosti Tesla v Šanghaji byla zahájena

Americký výrobce automobilů Tesla ve čtvrtek zahájil v Šanghaji výstavbu megatovárny na výrobu svých baterií pro ukládání energie Megapacks, přičemž tento projekt společnost označila za »milník«.

Nejnovější krok podtrhuje závazek společnosti Tesla investovat v druhé největší ekonomice světa, čímž se vymyká rétorice o »oddělení« a »zbavení se rizik« od Číny, kterou stupňují někteří američtí politici.

Nový závod se bude rozkládat na ploše přibližně 200 000 metrů čtverečních a celková investice do něj dosáhne přibližně 1,45 miliardy jüanů (asi 203,94 milionu amerických dolarů), uvedla správa zvláštní oblasti Lin-kang v čínské pilotní zóně volného obchodu (Šanghaj).

Tato megatovárna je první svého druhu, kterou Tesla postavila mimo Spojené státy, a druhým závodem společnosti v Šanghaji po otevření její Gigafactory v roce 2019, které si vyžádalo počáteční investici přes 50 miliard jüanů.

»Věřím, že nový závod je milníkem jak pro Šanghaj, tak pro Teslu,« řekla viceprezidentka společnosti Tchao Lin v exkluzivním rozhovoru pro agenturu Xinhua.

»V otevřenějším prostředí můžeme v továrně Megapack dosáhnout nové dynamiky Tesly a dodávat na světový trh velkokapacitní baterie pro skladování energie vyráběné v Číně,« dodala.

Na čtvrtečním slavnostním položení základního kamene v Šanghaji zástupci společnosti Tesla a představitelé místní vlády oficiálně zahájili výstavbu továrny Megapack, která by měla zahájit hromadnou výrobu v prvním čtvrtletí roku 2025 s počáteční kapacitou 10 000 jednotek Megapack ročně.

»Díky vzorovému projektu společnosti Tesla očekáváme, že v příštích třech až pěti letech rychle vznikne průmyslový klastr zaměřený na skladování energie,« řekl Lu Jü, úředník ze správy zvláštní oblasti Lin-kang.

Po slavnostním ceremoniálu podepsala společnost Tesla smlouvu se společností Shanghai Lingang Economic Development (Group) Co., Ltd., čímž si zajistila první várku objednávek na své Megapacky v Číně.

Kung Wej, viceprezident společnosti Lingang Group, uvedl, že Megapacky budou použity pro skladování energie v datovém centru ve zvláštní oblasti Lin-gang v rámci snahy o dosažení zvratu v produkci uhlíkových emisí směrem k uhlíkové neutralitě.

Tchao uvedla, že společnost Tesla se v současnosti svým významem v oblasti skladování energie vyrovnává svým konkurentům v oblasti elektromobilů, a dodal, že její produkty pro skladování energie se v současnosti používají ve více než 65 zemích a regionech.

Americká společnost již má v Kalifornii továrnu na své Megapacky, která má roční kapacitu 10 000 kusů.

Každá jednotka Megapack dokáže uložit více než 3,9 megawatthodin energie, což postačuje k napájení přibližně 3600 domácností po dobu jedné hodiny.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy