USA má mít podle výboru rozpočet na obranu ve výši 884 miliard dolarů

Výbor pro ozbrojené služby Sněmovny reprezentantů USA schválil návrh obranného rozpočtu země na příští fiskální rok (začíná 1. října) ve výši 883,7 miliardy dolarů, informovala tisková služba výboru. Nyní by měla dokument projednat Sněmovna reprezentantů v plném složení.

Kongresmani hodlají »vyčlenit 3,9 miliardy dolarů na podporu NATO a programu boje proti ruské agresi v podmínkách« zvláštní vojenské operace na Ukrajině vedené Ruskou federací. Kromě toho návrh rozpočtu počítá se 143,3 miliardy dolarů na výzkum, testování a vývoj zbraní, z toho 16,7 miliardy dolarů na vědecké a technické programy. Členové výboru chtějí vyčlenit 32,4 miliardy dolarů na stavbu nových lodí, včetně dvou raketových torpédoborců třídy Arleigh Burke, a také ponorek s jaderným pohonem třídy Virginia a nejnovějších ponorek s jaderným pohonem třídy Columbia. Kromě toho návrh dokumentu obsahuje prostředky na výrobu supermoderních strategických bombardérů B-21 Raider a protiraketových střel SM-3.

V prosinci 2023 podepsal americký prezident Joe Biden obranný rozpočet země na aktuální fiskální rok ve výši 886,3 miliardy dolarů.

Senátní výbor pro ozbrojené síly bude svou verzi návrhu projednávat 12. června. Ta se od návrhu výboru dolní komory liší. Poté, co obě komory zákonodárného sboru schválí své verze dokumentu, bude svolán výbor, který se dohodne na podrobnostech obou návrhů. Komory budou muset schválený dokument opět odhlasovat a poté bude předán Bidenovi k podpisu. Celý tento proces obvykle trvá až do podzimu nebo začátku zimy.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy