Wang I: Cesta po Evropě ukazuje, že Čína se zasazuje o mírový rozvoj

Wang I, ředitel kanceláře Komise pro zahraniční záležitosti Ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS Číny), uvedl, že jeho cesta do Evropy měla za cíl ukázat závazek Číny k mírovému rozvoji.

Wang, který je rovněž členem Politického byra Ústředního výboru KS Číny, se takto vyjádřil v rozhovoru pro čínská média poté, co ukončil svou devítidenní cestu po Evropě, v rámci které navštívil Francii, Itálii, Maďarsko a Rusko, kde se setkal s vedoucími představiteli a vysokými úředníky na téma bilaterálních vztahů i mimo ně, a Německo na bezpečnostní konferenci v Mnichově.

Evropští představitelé a úředníci uvedli, že si váží postavení Číny ve světě a role, kterou hraje, a ocenili čínská politická rozhodnutí a směr rozvoje, řekl Wang novinářům.

O čínsko-amerických vztazích

Na žádost americké strany se Wang během cesty setkal s americkým ministrem zahraničí Antony Blinkenem na okraj každoroční Mnichovské bezpečnostní konference.

Setkání obou vysokých představitelů se uskutečnilo téměř dva týdny poté, co USA sestřelily čínskou civilní vzducholoď bez posádky, která se odchýlila od plánovaného kurzu a z důvodu vyšší moci vstoupila do vzdušného prostoru USA.

Během středečního rozhovoru Wang uvedl, že se domnívá, že sága týkající se vzducholodi vejde do dějin jako fraška a show vykonstruovaná Spojenými státy.

»Během neoficiálního angažmá s Blinkenem jsem dal americké straně jasně najevo, aby už takovou směšnou věc z potřeby domácí politiky nedělala,« řekl novinářům.

Pokračoval, že Čína byla vždy připravena rozvíjet stabilní čínsko-americké vztahy v duchu vzájemného respektu, mírového soužití a oboustranně výhodné spolupráce.

USA však trvají na své hegemonii a uchylují se ke všem možným prostředkům, aby Čínu potlačily, včetně geopolitického zadržování, technologické blokády, ekonomického oddělování a vytváření ideologické konfrontace, uvedl Wang.

Vyzval americkou stranu, aby Čínu vnímala objektivně a spravedlivě a vrátila se k racionální a pragmatické politice vůči Číně.

O čínsko-evropských vazbách

Na otázku, proč si jako cíl své první letošní návštěvy vybral právě Evropu, Wang odpověděl, že Peking vždy vnímal Čínu a Evropu jako dvě hlavní síly zajišťující světový mír, dva hlavní trhy podporující společný rozvoj a dvě civilizace pro pokrok lidstva.

Čína a Evropa jsou partneři, nikoliv soupeři, řekl a dodal, že jsou pro sebe navzájem příležitostí, nikoliv hrozbou.

»Pokud se Čína a Evropa rozhodnou pro dialog a spolupráci, nedojde ke konfrontaci v táboře. Pokud si Čína a Evropa zvolí mír a stabilitu, nebude žádná nová studená válka,« řekl Wang. »A pokud si Čína a Evropa zvolí otevřenost a oboustranně výhodný výsledek, existuje naděje na globální rozvoj a prosperitu.«

S odkazem na vedlejší účinky ukrajinské krize Wang uvedl, že řádné zvládání rozdílů a posílení komunikace a spolupráce mezi Čínou a Evropou nabídne vzácnou stabilitu nestabilní mezinárodní situaci a bude mít význam pro politické řešení ukrajinské otázky.

»Během svých závazků a komunikace cítím, že evropské země vkládají naději do rozvoje Číny a vkládají velké naděje do role, kterou Čína ve světě hraje,« řekl.

Jsou ochotny rozvíjet komplexní strategické partnerství mezi Čínou a Evropou a rozšiřovat vzájemně výhodnou hospodářskou a obchodní spolupráci mezi oběma stranami, uvedl Wang. »Věřím, že čínsko-evropské vztahy budou v letošním roce vykazovat pozitivní vývoj.«

O čínsko-ruských vztazích

Po ukončení své poslední etapy návštěvy v Rusku Wang uvedl, že Čína a Rusko dosáhly shody ve třech oblastech: v cílech dvoustranných vztahů, praktické spolupráci v různých oblastech a v hlavních mezinárodních a regionálních otázkách.

Obě strany zorganizovaly práci na provádění pokynů obou prezidentů a dohodly se na udržování výměn na vysoké úrovni a zintenzivnění strategické spolupráce s cílem chránit společné zájmy i vlastní legitimní práva a zájmy, uvedl Wang.

Vztahy mezi Čínou a Ruskem, které mají svou vlastní hodnotu, se nikdy nezaměřovaly na žádnou třetí stranu, ani netolerovaly žádné vměšování třetí strany, uvedl Wang.

Obě strany se dohodly, že obnoví běžnou výměnu personálu, budou pokračovat v klíčových projektech spolupráce a pořádat více kulturních výměnných akcí, jako jsou například Roky sportovních výměn, aby se upevnilo veřejné mínění v obou zemích.

Obě strany se rovněž dohodly na posílení koordinace na platformách mnohostranné spolupráce, jako je OSN, BRICS a Šanghajská organizace pro spolupráci.

O ukrajinské krizi

Čína vydá klíčový dokument, který povzbudí Rusko a Ukrajinu, aby se vrátily k jednacímu stolu a společně s mezinárodním společenstvím hledaly politické řešení probíhající krize, uvedl Wang.

Po setkání s vedoucími představiteli a ministry zahraničních věcí více než 10 zemí během své cesty do Mnichova a Moskvy uvedl, že se dozvěděl, že ačkoli mnoho stran zastává různé nebo protichůdné názory na ukrajinskou krizi, všichni se shodují na řešení konfliktu prostřednictvím dialogu a očekávají, že Čína bude v tomto procesu hrát významnější roli.

»Čína vydá dokument o politickém řešení ukrajinské krize a zopakuje svůj postoj, přičemž do něj zahrne rozumné obavy různých zemí. Budeme se snažit, abychom dosáhli co největšího společného dělitele mezi mezinárodními společenstvími,« uvedl Wang.

Krize se odehrává v Evropě, ale ovlivňuje celý svět. Nemůže trvat donekonečna a Čína podporuje EU, aby hrála aktivnější a konstruktivnější roli při návratu Ruska a Ukrajiny k jednacímu stolu, dodal.

Ukrajinská krize není tím, co by si Čína přála, a vše, co Čína dělá, má usnadnit mírová jednání, řekl a dodal, že od vypuknutí konfliktu se Čína nerozhodla být nezúčastněným pozorovatelem nebo přilévat olej do ohně a byla proti zneužívání krize. Wang uvedl, že Čína je ochotna spojit své síly se všemi stranami a pokračovat v úsilí o brzké dosažení míru.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy