Wang I: Čína chce navázat silnější vztahy s Novým Zélandem

Čína je připravena navázat s Novým Zélandem silnější dvoustranné komplexní strategické partnerství, uvedl v pondělí během setkání s novozélandským premiérem Christopherem Luxonem ve Wellingtonu hostující čínský ministr zahraničí Wang I.

Wang, člen politického byra ústředního výboru Komunistické strany Číny, se v pondělí setkal také s místopředsedou novozélandské vlády a ministrem zahraničí Winstonem Petersem.

Wang poznamenal, že Nový Zéland považuje za své politické priority vzdělávání, technologické inovace, infrastrukturu, své podnikatelské prostředí a rozšiřování exportu, a řekl Luxonovi, že Čína je ochotna být v těchto oblastech spolehlivým strategickým partnerem.

Čína je ráda, že se Nový Zéland nadále podílí na iniciativě Pásmo a cesta, a těší se na spolupráci s Novým Zélandem při zkoumání nových růstových oblastí spolupráce, jako je věda a technologie, zelený rozvoj a inovace, a zároveň na posílení spolupráce v tradičních oblastech, uvedl.

Čínská ekonomika se těší pevným základům i širokému prostoru pro růst, což bude i nadále vnášet do světové ekonomiky další impulsy a přinášet Novému Zélandu nové příležitosti, dodal.

Čína i Nový Zéland jsou zastánci multilateralismu, podporují ústřední roli Organizace spojených národů v mezinárodních záležitostech a jsou odhodláni řešit mezinárodní spory mírovými prostředky, uvedl Wang.

Čína je připravena spolupracovat s Novým Zélandem na posilování solidarity, spolupráce, unilateralismu a protekcionismu a také se bránit mentalitě studené války, vystupovat proti zvrácení běhu dějin a chránit správný směr lidského pokroku, uvedl.

Luxon zase Wangovi řekl, že bilaterální vazby jsou důležité, a vyzval k užším výměnám na vysoké úrovni na podporu vzájemného porozumění.

Komplexní strategické partnerství mezi Novým Zélandem a Čínou je důležitou hnací silou pro dvoustrannou spolupráci, uvedl Luxon a dodal, že Nový Zéland bude i nadále dodržovat politiku jedné Číny.

Nový Zéland je připraven prohloubit spolupráci s Čínou v oblastech, jako je hospodářství a obchod, mezilidské výměny, vzdělávání, cestovní ruch, zemědělství, technologie a opatření v oblasti klimatu, uvedl premiér.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy