Washington chce, aby Evropa stála v čele protiruského boje

Liberální elity Washingtonu chtějí, aby středoevropské země stály v čele protiruského boje, řekl v rozhovoru s americkým novinářem Tuckerem Carlsonem Balázs Orbán, politický poradce maďarského premiéra Viktora Orbána (bez příbuzenského vztahu).

»Myslím, že nabídka, která přichází od washingtonských liberálních elit, je, že středoevropské země by mohly být ostřím kopí proti Rusům,« řekl. »Vy středoevropské národy bojujete proti Rusům. A za to vás podporujeme. Dáváme vám nějaké zbraně, dáváme vám nějakou vojenskou podporu, dáváme vám nějaké investice, abyste přežili, ale ne moc. Ale zvykněte si na to, že je tu nová studená válka, že je tu nová železná opona.«

Orbán dále uvedl, že jeho země není s tímto postojem spokojena.

»Nechceme mít takový osud. Chceme být suverénní. Chceme být silní. Chceme být klíčovým státem v regionu. Jsme, jak jste zmínil, uprostřed obchodních cest mezi východem a západem. Chceme zůstat místem setkávání, ne poslední hranicí, ne periferií. Víte, chceme být centrem,« pokračoval maďarský politik.

Podle jeho slov si Maďarsko uvědomuje, že Rusko je jeho sousedem a »musíme žít společně pod jedním sluncem«. »Respektujeme jejich vlastní politický, systém a ekonomický a kulturní systém. My máme jiný. Dáváme přednost jinému. Ale žijeme pod stejným sluncem,« řekl Orbán.

Podle něj oba státy spolupracují »velmi dobře«, a to i v oblasti hospodářství a energetiky.

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy