Home Zahraničí WHO je znepokojena plány Izraele ohledně Rafáhu, Egypt hrozí vypovězením smluv

WHO je znepokojena plány Izraele ohledně Rafáhu, Egypt hrozí vypovězením smluv

FOTO - Xinhua

Světová zdravotnická organizace (WHO) je znepokojena zprávami, že Izrael plánuje evakuovat lidi z Rafáhu, aby rozšířil svou ofenzívu, uvedl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

»Zprávy o plánech Izraele evakuovat Palestince z Rafáhu na jihu Gazy, aby rozšířil svou pozemní ofenzívu, jsou krajně znepokojivé,« napsal na své stránce X a vyzval k okamžitému příměří.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pověřil armádu země, aby vypracovala plán evakuace civilistů z města Rafáh na jihu pásma Gazy a vyhladila prapory Hamásu, které jsou ve městě stále zakopány. Netanjahu 7. února uvedl, že izraelská armáda dostala příkaz připravit se na operaci ve městě Rafáh ležícím nedaleko hranic s Egyptem.

Egypt kvůli plánu varoval, že pozastaví platnost dohod z Camp Davidu s Izraelem, informovala agentura AP. Uvedla také, že bojová operace ve městě může vést k uzavření klíčové trasy humanitárních dodávek do pásma Gazy.

Egypt a Izrael podepsaly předběžnou dohodu v roce 1978 v Camp Davidu ve státě Maryland v USA. V roce 1979 uzavřely mírovou smlouvu zprostředkovanou USA na základě dohod z Camp Davidu.

Arabská média již dříve informovala o masivních útocích izraelských sil na město Rafáh, které se nachází na jihu pásma Gazy poblíž hranic s Egyptem. Podle posledních údajů televizního kanálu Al Mayadeen bylo při ostřelování zabito nejméně 100 lidí a více než 230 jich bylo zraněno.

Radikální palestinské hnutí Hamás obvinilo USA a jejich prezidenta Joea Bidena osobně z útoků izraelské armády na město Rafáh v pásmu Gazy, které si vyžádaly četné oběti.

»Americká administrativa a prezident Biden osobně nesou plnou odpovědnost za tento masakr spolu s vládou okupačních [izraelských] sil, neboť dali [izraelskému premiérovi Benjaminu] Netanjahuovi zelenou a otevřeně ho podpořili tím, že mu poskytli peníze, zbraně a politické krytí, aby pokračoval v genocidě a masovém vyhlazování Palestinců,« uvedlo hnutí v prohlášení na svém kanálu Telegram.

Podle něj nebyl útok ničím jiným než pokračováním genocidy palestinského lidu.

Hnutí upozornilo, že izraelská vláda »nadále ignoruje rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora OSN, která zahrnují požadavek zastavit všechny kroky, které by mohly být považovány za akty genocidy«.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres již dříve varoval před plány Izraele rozšířit vojenskou operaci v Gaze i do Rafáhu, který poskytuje útočiště tisícům Palestinců, neboť to pouze zhorší humanitární situaci v enklávě.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here