Home Zahraničí WHO varuje před vysokým rizikem šíření sněti slezinné v Zambii a sousedních...

WHO varuje před vysokým rizikem šíření sněti slezinné v Zambii a sousedních zemích

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje riziko šíření sněti slezinné v Zambii a okolních zemích jako vysoké. Ve svém zpravodaji vydaném v Ženevě WHO uvedla, že k 20. listopadu 2023 bylo hlášeno 684 podezřelých případů u lidí, včetně čtyř úmrtí, ze 44 ze 116 okresů v devíti z 10 provincií Zambie.

Rozsáhlá epidemie, jako je ta současná, nebyla v Zambii hlášena od roku 2011, kdy bylo zaznamenáno 511 podezřelých případů u lidí, uvedla WHO. Epidemie se šíří po provinciích ležících v povodí řek Zambezi, Kafue a Luangwa.

»Riziko šíření nákazy v Zambii se zvýšilo kvůli neomezenému pohybu zvířat a kadáverů v rámci provincií i mezi nimi,« uvedla organizace. »Riziko na regionální úrovni je rovněž považováno za vysoké vzhledem k častému pohybu zvířat i lidí mezi Zambií a sousedními zeměmi (jako je Angola, Botswana, Demokratická republika Kongo, Malawi, Mosambik, Namibie, Tanzanie, Uganda a Zimbabwe),« poznamenala WHO.

První případ sněti slezinné u člověka byl hlášen 16. června 2023. WHO na základě aktuálních dostupných informací o této události nedoporučuje zavádět žádná cestovní nebo obchodní omezení.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here