William Jones: »Dvojí zasedání« dláždí Číně cestu ve stále nejistějším světě

Čína vstupuje do svého nejdůležitějšího politického týdne, kdy začíná tzv. »dvojí zasedání«, shromáždění Všečínského shromáždění lidových zástupců (NPC) a Čínské lidové politické poradní konference (CPPCC).

Letošní shromáždění bude obzvláště důležité vzhledem ke krizi na Ukrajině, konfliktu v Gaze a zvýšenému ekonomickému tlaku ze strany Spojených států a dalších zemí na omezení prodeje technologicky vyspělých výrobků do Číny.

Zatímco západní »humbuk« o hrozícím úpadku Číny jako významné hospodářské mocnosti nebere většina odborníků vážně, pro Čínu vznikly potíže v důsledku spíše nepřátelského postoje, který Spojené státy projevují vůči vzestupu Číny jako významné technické mocnosti. Existují také nejistoty spojené s nadcházejícími volbami ve Spojených státech, jejichž výsledky nejsou zdaleka jisté.

Čína bude nepochybně pokračovat v opatřeních na zpřístupnění své ekonomiky zahraničním investicím. Napětí ve vztazích se Spojenými státy samozřejmě odradilo některé americké společnosti od rozšíření jejich podnikání v Číně nebo zabránilo jiným společnostem vstoupit na obrovský čínský trh.

Novináři při práci na zahajovacím ceremoniálu druhého zasedání 14. zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců (VSLZ) ve Velkém sále lidu v Pekingu, hlavním městě Číny, 5. března 2024. FOTO – Xinhua/Mu Yu

Nedávné zmírnění úvěrových podmínek ze strany čínských bank pro určité kategorie investic je považováno za důležité opatření, které má pomoci stimulovat investice a udržet zaměstnanost.

Je pravděpodobné, že v letošním roce dojde k dalším takovým opatřením ze strany NPC. Nepochybně se objeví i další opatření, která mají zahraničním společnostem usnadnit investování v Číně a vytvořit jakési rovné podmínky pro čínské společnosti.

Čínská vláda si zároveň bude dávat pozor na to, aby jednoduše »neotvírala všechny dveře«, vzhledem k jasnému záměru, který vyjádřil ředitel americké CIA William Burns, a sice že má v úmyslu získat více lidských zdrojů pro špionážní účely v Číně, kterou Spojené státy označily za svého »nejdůležitějšího soupeře«.

Ze stejného důvodu se bude nepochybně diskutovat také o ochraně čínských dat. Nedávné nařízení amerického prezidenta Bidena, které má zabránit tomu, aby údaje o amerických společnostech a jednotlivcích putovaly do Číny, dalo Číňanům nepochybně jasně najevo, že i v tomto soupeření probíhá »datová válka«, a jistě přijmou příslušná opatření na ochranu svých vlastních údajů.

Účastníci 14. zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců (VSLZ) kráčejí k Velkému sálu lidu na zahajovací schůzi druhého zasedání VSLZ v Pekingu, hlavním městě Číny, 5. března 2024. FOTO – Xinhua/Jin Liwang


I nadále bude kladen důraz na pokrok ve všech oblastech vědy a techniky. To, o co Čína přichází kvůli omezením ze zahraničí, budou muset dohnat domácí talentovaní lidé. V oblasti vědy a techniky již došlo k jakémusi »vynucenému postupu« a z NPC může v tomto ohledu vzejít několik velkých překvapení.

V oblasti zahraniční politiky nepochybně dojde k vystupňování současných snah Číny o vytvoření mírumilovnějšího a harmoničtějšího světa. Tomu nasvědčuje i obnovená snaha Číny jednat o své mírové iniciativě na Ukrajině, kterou nedávno v Rusku uskutečnil zvláštní zástupce čínské vlády pro euroasijské záležitosti Li Chuej. Opatření, která Čína přijala v souvislosti se situací v Gaze, a to jak v regionu, tak na půdě OSN, naznačila, že i tato otázka bude v budoucnu hlavním tématem čínské zahraniční politiky.

Ve světě rostoucí nejistoty zůstává Čína pro lidstvo kotvou stability.

William Jones je vedoucím washingtonské kanceláře americké publikace Executive Intelligence Review. Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet postoje tiskové agentury Xinhua.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy