Home Zahraničí WSJ: Berlín si bude muset vybrat mezi svou ekonomikou a Kyjevem

WSJ: Berlín si bude muset vybrat mezi svou ekonomikou a Kyjevem

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Německo chce i nadále investovat do čtyřletého rozpočtového balíčku EU pro Ukrajinu ve výši 50 miliard eur, navzdory zmrazení téměř všech rozpočtových přídělů, ale vláda se musí rozhodnout, který politický směr upřednostní. Informoval o tom v úterý list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje.

Podle listu bude německá pomoc Ukrajině pokračovat, ale země nebude moci finančně podporovat iniciativy Evropské komise v oblasti migrace a dalších prioritních oblastech Bruselu. Přitom, jak deník poznamenává, Berlín poskytuje téměř čtvrtinu všech výdajů EU.

Po zmrazení většiny přidělených prostředků se Německo ocitlo ve svízelné situaci. Vláda se musí rozhodnout, které oblasti politiky – posilování evropské kolektivní obrany a podpoře Ukrajiny nebo zmírňování dopadů rostoucích cen energií a inflace – dát přednost tváří v tvář napjatému rozpočtu a zvýšené kontrole výdajů.

Dne 21. listopadu se německé ministerstvo financí rozhodlo dočasně zmrazit téměř všechny příděly z rozpočtu na letošní rok poté, co ústavní soud rozhodl, že přerozdělení starých nevyzvednutých 60 miliard eur z úvěrových fondů určených na boj proti koronaviru na projekty v oblasti životního prostředí a klimatu je nezákonné.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here