Z ministra zdravotnictví mluvčí vlády

Ve Francii se po nedávných parlamentních volbách obměnila vláda, hlavní ministerstva – financí, zahraničí, vnitra, obrany či školství – zůstanou beze změny. Pozornost budí hlavně nová role Oliviera Vérana. Exministr zdravotnictví, který zemi provedl pandemií COVID-19, bude nově stanoviska kabinetu premiérky Élisabeth Borneové prezentovat z funkce vládního mluvčího.

O vládní post přijde ministr pro solidaritu a otázky handicapovaných Damien Abad, který čelí obvinění z pokusu o znásilnění. Prokuratura nyní případ bývalého europoslance vyšetřuje. Trestní oznámení na něj kvůli incidentu z roku 2010 podala jedna žena, už dříve ale Abad čelil několika nařčením ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Ministr veškerá obvinění odmítá. Abada na ministerstvu nahradí Jean-Christophe Combe, někdejší šéf francouzského Červeného kříže.

Naopak francouzská náměstkyně ministra zahraničí a bývalá europoslankyně Chrysoula Zacharopoulouová, rovněž obviněná ze znásilnění, si svou pozici udrží, píše agentura AFP. Dvě obvinění z května se vztahují k době, kdy pracovala jako gynekoložka a týkají se její profesní činnosti.

Premiérka Borneová ve středu oficiálně představí priority nového kabinetu. Francouzský prezident Emmanuel Macron na dnešních 16.00 svolal první schůzi v obměněné sestavě.

Macronova centristická koalice v nedávných parlamentních volbách přišla o většinu, pro prosazení zákonů proto bude potřebovat podporu ostatních stran. Na rozdíl od předchozích vládních sestav se však v kabinetu neobjeví žádná významná jména z opozičních stran. Podle agentury Reuters je proto nepravděpodobné, že Macron uzavřel s dalšími stranami nějakou neoficiální dohodu.

Kabinet při současné obměně opustí i někteří zástupci vlády, kteří neuspěli v parlamentních volbách, a podle nepsaných pravidel proto musí skončit. Týká se to například současné ministryně zdravotnictví Brigitte Bourguignonové, Véranovy nástupkyně, nebo ministryně ekologické transformace Amélie de Montchalinové. Zdravotnictví nově povede François Braun, de Montchalinovou nahradí Christophe Béchu.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy