Home Pel mel Věda a příroda Za záhadným duněním na Floridě mohou být pářící se ryby

Za záhadným duněním na Floridě mohou být pářící se ryby

Obyvatele jedné čtvrti v Tampě na Floridě frustruje záhadný zvuk basů v jejich okolí, uvedl deník Washington Post. Podivný hluk, který už léta obtěžuje obyvatele Floridy, by ve skutečnosti mohl být zvukem páření ryb – hlasitým.

A podle místního vědce, který byl přizván, aby našel zdroj zvuku, to vypadá, že za všechen hluk by mohl být zodpovědný pářící se proces smuhy vousaté – druhu žijícího u pobřeží Atlantiku, uvedl Post.

»Je to docela neobvyklý jev,« řekl vědec James Locascio pro Post. »Všichni tito lidé jsou jím překvapeni, protože není příliš známý.«

Hluboký zvuk, někdy doprovázený slabými vibracemi, obtěžuje sousedy od roku 2021 a vyvolal stížnosti na hluk na místní policii, uvedla televize WTVT.

Místní obyvatelé dlouhá léta nedokázali určit, co hluk způsobuje, přičemž někteří teoretizovali, že na vině je párty loď, tajná vojenská základna nebo dokonce mimozemšťané.

Přerušovaný hluk nakonec sousedy obtěžoval natolik, že se obrátili na Locascia, který souhlasil s pomocí, pokud obyvatelé uhradí náklady na nahrávací zařízení pro vyšetřování. Místním obyvatelům trvalo asi týden, než se jim podařilo shromáždit více než 2500 dolarů na vybavení, které Locascio potřeboval.

»Přišlo mi trochu hloupé, že se o to tak urputně snažíme,« řekla listu Post Sara Healyová, organizátorka sbírky. »Ale na druhou stranu je to něco, co je pro komunitu důležité.«

Locascio řekl televizi WTVT, že pářící se zvuky smuhy se šíří skrze zem, což vysvětluje, jak je možné, že obyvatelé žijící na míle daleko od vody je stále slyší.

Smuha vousatá vydává zvuk podobný basům tím, že pohybuje svaly proti svému plovacímu měchýři, řekl Locascio pro Post.

Někteří obyvatelé se zdráhají Locasciovu teorii přijmout, všichni se však shodují na tom, že neznalost zdroje zvuku je pro ně nepříjemná.

»Člověk opravdu tráví celou dobu pochybnostmi o svém zdravém rozumu,« řekla Stephanie Kaltenbaughová listu Post, když mluvila o tom, že neví, odkud zvuk přichází.

Podobné zvuky byly slyšet i v jiných pobřežních městech na Floridě. V loňském roce hlásili téměř totožné vibrace obyvatelé města Punta Gorda – asi 100 mil jižně od Tampy.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here