Zahraniční společnosti jsou optimistické ohledně čínského trhu pro rok 2024

Podle zprávy, kterou v úterý zveřejnila Americká obchodní komora v jižní Číně (AmCham South China), je většina ze 183 zkoumaných společností optimistická ohledně růstu čínského trhu.

Z těchto společností plánuje 76 procent v roce 2024 v Číně opětovně investovat. U těch, které plánují reinvestice v Číně v roce 2024, 45 procent uvádí, že jejich hlavní oblast investic se zaměřuje na prodej, marketing a rozvoj podnikání. Dalšími klíčovými oblastmi jsou podle zprávy výzkum a vývoj, automatizace a rozvoj produktivity.

Každoroční odborná zpráva o stavu podnikání v jižní Číně je považována za důležité okno do čínského podnikatelského prostředí. Letos ji AmCham South China vydává již po dvacáté.

Podniky zkoumané ve zprávě pocházejí ze Spojených států, Číny, Evropské unie a dalších zemí a regionů, z nichž více než polovinu tvoří podniky ve stoprocentním cizím vlastnictví. Americké společnosti představují téměř polovinu zkoumaných podniků.

Osmdesát šest procent zkoumaných podniků tvrdí, že se od čínského trhu kvůli obchodnímu napětí mezi Čínou a Spojenými státy neodpojí. V roce 2023 se 62 procent zkoumaných společností rozhodlo nepřesunout své investice z Číny. Šedesát šest procent amerických společností tvrdí, že se budou nadále angažovat na čínském trhu, což představuje nejvyšší podíl ze všech zkoumaných podniků.

Potenciální růst čínského trhu je hlavní hnací silou pro zvýšení investic v Číně nebo přesun investic z jiných trhů do Číny, následuje efekt průmyslových klastrů a preferenční politika, uvedl Harley Seyedin, prezident AmCham South China.

Více než polovina zkoumaných společností se domnívá, že jejich celková návratnost investic (ROI) v Číně je lepší ve srovnání s celkovou návratností jejich globálních investic. Osmdesát osm procent zkoumaných společností již v Číně dosáhlo zisku, z toho 46 procent uvedlo, že splnilo svá rozpočtová očekávání. Podle zprávy navíc 90 procent amerických společností dosáhlo v Číně ziskovosti.

Padesát sedm procent zkoumaných zahraničních společností považuje Čínu za jednu ze svých tří nejvýznamnějších investičních lokalit, což je o pět procent více než v roce 2022. Kuang-čou, hlavní město provincie Kuang-tung a známé jako výrobní centrum jižní Číny, si již sedm let po sobě udržuje status nejlepší investiční destinace v zemi, následují Šen-čen, Šanghaj a Peking.

Podíl společností, které považují celkové podnikatelské prostředí v jižní Číně za »vynikající« nebo »dobré«, vzrostl o jedno procento na 75 procent. Více než polovina zkoumaných společností vidí zlepšení podnikatelského prostředí v jižní Číně, což je o pět procent více než v roce 2022, uvádí zpráva.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy