Aut s povinným ručením loni přibylo méně než obvykle, nyní jich je 9,05 milionu

V Česku loni přibylo 194 000 vozidel se sjednaným povinným pojištěním odpovědnosti z provozu vozidla. Celkem tak má takzvané povinné ručení 9,053 milionu vozidel, vyplývá z aktuálních dat České kanceláře pojistitelů (ČKP). Nepojištěných vozidel je podle jejích dřívějších odhadů v ČR asi 160 000.

»Počet pojištěných vozidel s platným povinným ručením za celý rok 2022 roste tempem o 2,2 procenta, respektive o 193.621 vozidel, což je v celoročním srovnání růstu počtu pojištěných vozidel výrazně méně než v roce 2021 i než během posledních dvou předcovidových let 2018 a 2019,« řekl pojistný matematik kanceláře Petr Jedlička.

V roce 2021 se počet pojištěných vozidel zvýšil o 283 750, v roce 2019 o 265 276 a v roce 2018 o 308 301 vozidel. Snížená produkce nových automobilů během covidu a růst jejich ceny se tak se zpožděním začíná projevovat na celkových přírůstcích pojištěných vozidel, uvedl Jedlička.

Škody v rámci povinného ručení podle ČKP opět významně rostou, a to především v souvislosti s eskalací cen za opravy vozidel. Průměrná majetková škoda ke konci loňského září vzrostla meziročně o 17,1 procenta.

To je spojené s aktuální situací vysoké inflace, na růst závazků působí i dlouhodobé postupné navyšování odškodnění za zdravotní následky, které pojišťovny odškodňují někdy i desítky let, upozornil Jedlička.

ČKP hradí prostřednictvím garančního fondu, kam přispívají pojišťovny z vybraného pojistného na povinném ručení, částky, které se jí nepodaří získat od nepojištěných viníků nehod.

Povinné ručení v ČR poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií. Pořízení povinného ručení je ze zákona povinné pro všechny majitele vozidel. Musí je mít každý dopravní prostředek, kterému byla přidělena registrační značka nebo technický průkaz.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy