Home Domácí Bývalý europoslanec Petr Mach povede do eurovoleb tentokrát SPD

Bývalý europoslanec Petr Mach povede do eurovoleb tentokrát SPD

Společnou kandidátku opozičního hnutí SPD a neparlamentní Trikolory pro volby do Evropského parlamentu povede někdejší europoslanec Petr Mach (SPD), který v minulosti stál v čele Svobodných. Za ním budou na listině nynější europoslanec Ivan David (SPD) a někdejší poslankyně ODS, předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová. Při dnešní celostátní konferenci hnutí SPD v Praze to novinářům oznámil jeho předseda Tomio Okamura. Cílem je podle něj získat nejméně tři mandáty.

Hlavními programovými body pro volby do Evropského parlamentu budou podle Okamury migrace, energetika, zachování české koruny jako národní měny nebo obrana svobody projevu. »Prosazujeme nulovou podporu ilegální migrace a jsme proti islamizaci Evropy,« řekl Okamura. Zelenou politiku EU označil za »šílenou«. »Chceme také ukončení systému emisních povolenek,« poznamenal předseda SPD. Zdůraznil také svrchovanost a suverenitu České republiky.

V minulých volbách do Evropského parlamentu v květnu 2019 získalo hnutí SPD díky 9,14 procenta hlasů dva mandáty. Tehdy vedl kandidátku někdejší ministr zdravotnictví za ČSSD David (71), díky přednostním hlasům ho předstihl generál ve výslužbě Hynek Blaško. Ten ale loni v září z SPD odešel.

Mach (48) působil v Evropském parlamentu v letech 2014 až 2017. »Jako ekonom jsem znám coby dlouholetý odpůrce zavedení eura, rušení koruny. Ale tím dalším hlavním ekonomickým tématem pro mě bude právě Green Deal, zelené šílenství, které zdražuje energie,« řekl dnes novinářům.

»Budu usilovně hájit svobodu, demokracii, zdravý rozum. V Evropském parlamentu vytvoříme silný blok s dalšími euroskeptickými stranami: očekává se posílení německé Alternativy pro Německo, nizozemské Wildersovy Strany pro Svobodu a dalších. Vítr v Evropě se obrací. Společně máme reálnou šanci zrušit Green Deal – zelené šílenství, které stojí za neustálým zdražováním energií, biopalivy a schváleným zákazem benzínových aut, zastavit ilegální migraci i bránit dalšímu oklešťování práva veta členských států,« uvedl Mach na svém Facebooku.

Trikolora, která vznikla v červnu 2019, se s SPD dohodla na podmínkách spolupráce ve volbách v příštím roce v listopadu. »Jsme jedinou reálnou alternativou a opozicí současné pětikoaliční vlády a zástupci vlastenecké scény v České republice,« uvedla Majerová (51).

Kampaň chce SPD a Trikolora zahájit v lednu. Podle Okamury náklady určitě přesáhnou deset milionů korun. Místopředseda SPD Radim Fiala uvedl, že na zakončení kampaně koncem května se v Praze sejdou představitelé vlasteneckých stran evropských zemí.

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční v červnu příštího roku. Rozhodovat budou voliči o obsazení celkem 720 křesel, což bude o 15 víc než v končícím období. Zvýšení počtu křesel je reakcí na demografické změny v EU. ČR má nyní 21 mandátů a jejich počet se měnit nebude.

Na pondělní tiskové konferenci představí komunisté novou koalici, která zcela jistě překreslí českou politickou mapu. »Zkušení politici, odborníci s dlouholetou praxí, mladé tváře… Ti všichni se rozhodli podpořit koalici STAČILO!, která si stanovila ambiciózní programové cíle ve prospěch občanů České republiky,« uvedla KSČM v pozvánce na svém Facebooku.

Další koalici již představilo osm politických stran a hnutí, která půjdou do eurovoleb společně pod hlavičkou »Aliance za nezávislost ČR«. Volebním lídrem bude současný europoslanec generálmajor v. v. Hynek Blaško, který byl v minulých volbách zvolen na kandidátce SPD, ale pak se s hnutím rozešel pro neshody s jeho šéfem Tomiem Okamurou.

Pod společnou hlavičkou budou kandidovat tyto politické strany a hnutí: Aliance národních sil, Dělnická strana sociální spravedlnosti, Národní demokracie, Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa M. Sládka, Rozumní, Bezpečné ulice, Hnutí PES a Občanské hnutí. Dále tuto společnou kandidátku podporují následující spolky a občanské iniciativy: Národní mládež, z. s., Spolek věřitelů a přátel práva z. s., Svobodná Morava z. s., Aliance kulatého stolu, z. s., Holešovská výzva a Občan v odporu

Vládní Spolu stejně jako v roce 2021 ve volbách do Poslanecké sněmovny sdružuje ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, kandidátku povede nynější europoslanec Alexandr Vondra a kampaň se bude opírat o desatero, které koalice zveřejnila.

Také mimosněmovní SOCDEM (dříve ČSSD) by ráda postavila širší kandidátku levicových subjektů – již dříve spolupracovali například s hnutím Budoucnost či stranou Levice.

STAN povede do eurovoleb Jan Farský, na druhém místě pak bude neúspěšná kandidátka z prezidentských voleb Danuše Nerudová. Na prvním místě pirátské kandidátky je stávající europoslanec a kvestor EP Marcel Kolaja.

Kandidátku opozičního hnutí ANO by měla vést bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta v médiích naznačil, že vedoucí kandidátkou má být specialistka Přísahy na problémy migrace Nikola Bartůšek.

Kandidátku Svobodných do EP povede předseda strany a právník zaměřující se na ústavní a unijní právo Libor Vondráček. Na kandidátce se jako nezávislý objeví další neúspěšný kandidát na prezidenta Karel Diviš.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here